Polskie Radio
Section05
Trójkąt Lubelski

Zełenski: wspólnie z prezydentami Polski i Litwy przywrócimy pokój

Dziś ponownie zobaczyłem pewność prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy. Razem przejdziemy drogę do przywrócenia bezpieczeństwa Ukrainie i całej Europie, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i pokoju - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca komentował w ten sposób szczyt prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, który odbył się w środę we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni Trójkąt Lubelski Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Gitanas Nauseda Litwa dyplomacja Polityka zagraniczna Polski wojna 2023

Zełenski dziękuje Polakom i Litwinom za pomoc. "Ukraińcy będą o tym pamiętać"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas wspólnej konferencji prasowej po szczycie Trójkąta Lubelskiego, dziękował Polakom i Litwinom za całe wsparcie otrzymywane przez jego kraj od początku pełnoskalowej agresji Rosji. Szczyt odbył się we Lwowie i wzięli w nim udział prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Lwów Litwa Trójkąt Lubelski Wołodymyr Zełenski Gitanas Nauseda Andrzej Duda prezydent

Jakub Kumoch po wizycie na Ukrainie. "Pozostajemy bliskimi partnerami, szczególnie w sferze bezpieczeństwa"

- Ukraina bardzo wysoko ocenia postawę Polski i Litwy w sprawie sankcji przeciwko Rosji. Oba kraje zajmują w tej sprawie bardzo pryncypialną pozycję - powiedział przebywający z wizytą w Kijowie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina sankcje Rosja Jakub Kumoch Trójkąt Lubelski

Premier Morawiecki w Kijowie: Europa dostrzegła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w Kijowie do całego wolnego świata o pomoc Ukrainie, w obliczu toczącej się tam wojny i ostrzeliwania ukraińskich domów oraz infrastruktury energetycznej przez wojska rosyjskie. Szef rządu oraz premierzy Ukrainy i Litwy wzięli udział w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Mateusz Morawiecki Trójkąt Lubelski

Spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego. Wspólna deklaracja premierów Polski, Ukrainy i Litwy

Szefowie rządów Polski, Ukrainy i Litwy - Mateusz Morawiecki, Denys Szmyhal oraz Ingrida Šimonyte - wzięli w Kijowie udział w spotkaniu w ramach Trójkąta Lubelskiego. Rozmawiali  o pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, odbudowie tego kraju oraz euroatlantyckich aspiracjach naszego wschodniego sąsiada.
Zobacz więcej na temat:  Trójkąt Lubelski Ukraina POLSKA Litwa ŚWIAT Europa serwis wschodni wojna 2022 Mateusz Morawiecki

Piotr Gliński w Kijowie: Ukraina walczy o podstawowe wartości europejskie

O przeciwdziałania agresji rosyjskiej w obszarze kultury i informacji rozmawiali w Kijowie ministrowie kultury Polski, Litwy i Ukrainy. Spotkanie odbyło się w formacie Trójkąta Lubelskiego. Piotr Gliński i Simonas Kairys odwiedzili ukraińską stolicę na zaproszenie szefa resortu kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa KULTURA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Piotr Gliński Trójkąt Lubelski Kijów Litwa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Premier: długie ramię Moskwy zamieniło się w pięść, która uderza brutalnie i na oślep

Po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego premier Mateusz Morawiecki mówił, że "pięść Moskwy uderza brutalnie i na oślep, na Ukrainie dochodzi do rzezi". Jak podkreślił, nie ma powrotu do "business as usual" z Rosją. - Będziemy pracować nad kolejnymi pakietami sankcji, aż rosyjscy żołnierze nie opuszczą Ukrainy - dodał Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Litwa Trójkąt Lubelski Mateusz Morawiecki

Premier: każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów tzw. podwójnego użytku

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "namawiamy do wprowadzenia wobec Rosji dalszych ograniczeń w handlu". - Każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów "podwójnego użytku", które mogłyby posłużyć Władimirowi Putinowi do jego zbrodniczych zamiarów - zaznaczył szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Warszawa Zamek Królewski sankcje Trójkąt Lubelski Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Władimir Putin konflikty międzynarodowe gospodarka rosji handel

Premier Ukrainy: Rosja powinna zostać uznana za państwo terrorystyczne, a jej aktywa zamrożone

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podkreślił na konferencji po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego, że "Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne, a jej wszystkie aktywa zamrożone, rosyjskie statki nie powinny wpływać do zachodnich portów". Jego zdaniem, "sankcje powinny też objąć eksport rosyjskich metali i innych surowców". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski Trójkąt Lubelski Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe polityka

Szczyt Trójkąta Lubelskiego. Grzywaczewski: Polska, Litwa i Ukraina mają wspólne cele geopolityczne

Wprawdzie Trójkąt Lubelski, to format bardzo młody, tym niemniej jest istotne to, że te trzy państwa - Polska, Litwa i Ukraina - mają w tym momencie wspólne cele geopolityczne, a przede wszystkim - wspólnego wroga - Federację Rosyjską - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, pisarz, publicysta, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Trójkąt Lubelski Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Litwa Ukraina Rosja Europa

Trójkąt Lubelski. Wspólna deklaracja prezydentów wyrazem poparcia dla Ukrainy

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski podpisali deklarację, w której wyrażono "zaangażowanie w dalszy rozwój strategicznego partnerstwa między Ukrainą, Litwą i Polską, opartego na wspólnych wartościach i interesach". Podkreślono wsparcie dla integracji Ukrainy z UE i NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Litwa Gitanas Nauseda Wołodymyr Zełenski Trójkąt Lubelski Andrzej Duda Europa

Andrzej Duda rozpoczął wizytę na Ukrainie. W poniedziałek weźmie udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego

Poniedziałkowe rozmowy w ramach Trójkąta Lubelskiego dotyczyć będą między innymi sytuacji na granicy z Białorusią oraz wsparcia Ukrainy w obliczu nacisku ze strony Rosji. Spotkanie odbędzie się w rezydencji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Hucie w ukraińskich Karpatach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Jakub Kumoch granica kryzys na granicy migracja Ukraina Trójkąt Lubelski polityka