Polskie Radio
Section05
Turcja

Turcja zmienia nastawienie wobec Izraela. "Chce pokazać, że jest potrzebna Zachodowi i Wschodowi"

Turcja ostro skrytykowała działania Izraela w ramach konfliktu w Strefie Gazy. Na niedawnym wiecu poparcia dla Palestyny prezydent Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że "Hamas to nie są terroryści, za to Izrael to okupanci". - Turcja próbuje wykorzystać swoją balansującą pozycję i pokazać, że jest krajem, który jest potrzebny zarówno Zachodowi, jak i Wschodowi - komentuje dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Turcja Izrael Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy

Turcy masowo uciekają do Niemiec. Takiej sytuacji nie było niemal od dekady

W październiku obywatele Turcji stanowili największą grupę osób, ubiegających się o azyl w Niemczech – łącznie od początku roku złożyli 40 tys. wniosków. Osoby te mają małe szanse na uzyskanie azylu, jednak większość odrzuconych osób i tak pozostaje. Jak zauważa portal dziennika "Welt", o azyl w Niemczech po raz pierwszy od 2014 roku ubiega się więcej Turków, niż Syryjczyków. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Turcja Syria imigranci w Europie

Izraelscy dyplomaci dostali instrukcje opuszczenia Turcji. To odpowiedź na słowa Erdogana

Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne wydał instrukcję opuszczenia Turcji izraelskim dyplomatom. Livne napisał w mediach społecznościowych: "W związku z twierdzeniami wypowiadanymi przez władze Turcji odwołałem z tego kraju część z naszych dyplomatów, by ponownie ocenić stosunki pomiędzy Izraelem i Turcją".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Turcja Izrael atak Hamasu na Izrael Recep Tayyip Erdogan

Traktat w Buczaczu - hańba dla skłóconej Rzeczypospolitej

251 lat temu w obozie sułtańskim pod Buczaczem podpisany został traktat, w którym Rzeczpospolita zrzekła się na rzecz Turcji części terytorium wraz ze słynnym Kamieńcem Podolskim oraz zobowiązała się do płacenia sułtanowi rocznego trybutu. Układ nie został ratyfikowany przez sejm i stał się impulsem do wytężenia wysiłków w walce z nieprzyjacielem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Tatarzy Turcja Kamieniec Podolski Podole

Media: wśród odpowiedzialnych za przemyt migrantów coraz więcej Niemców

Portal tygodnika "Spiegel" informuje w sobotę o rosnącej liczbie Niemców angażujących się w przemyt migrantów. Cytuje też lidera frakcji Lewicy Dietmara Bartscha, który proceder nazywa "perfidnym biznesem". Uważa, że za wzrost przestępczości przemytniczej odpowiedzialna jest szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser (SPD), ponieważ zbyt długo bagatelizowała ostrzeżenia przed problemem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy kryzys migracyjny 2023 migracja Syria Turcja przemyt

Szef NATO: Turcja potwierdziła wolę ratyfikacji dokumentów akcesyjnych Szwecji

Sekretarz generalny NATO naciska na szybkie przyjęcie Szwecji do Sojuszu, Turcja potwierdziła wolę sfinalizowania procedur. Jens Stoltenberg poinformował, że to był jeden z tematów drugiego dnia spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Jens Stoltenberg NATO Szwecja Turcja Węgry Recep Tayyip Erdogan

Kim była Regina Salomea Pilsztynowa? Nowa powieść Cezarego Harasimowicza

Regina Salomea Pilsztynowa to bohaterka najnowszej powieści Cezarego Harasimowicza pt. "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej". Była pierwszą polską lekarką okulistką (1713-1763), a ponadto podróżniczką i szpiegiem. Zrobiła międzynarodową karierę, choć nie posiadała formalnego medycznego wykształcenia.
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Magda Mikołajczuk szpiegostwo Turcja medycyna Regina Salomea Pilsztynowa