Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Szczecin '80. "Był zakaz pisania, stąd się wziął nasz biuletyn"

- Czuło się w powietrzu jakieś elektrony. Pamiętam, że były dyskusje. Ja chodziłem często na swój wydział, rozmawiałem z ludźmi, już wtedy były jakieś opinie, ktoś coś mówił, „powinniśmy strajkować, powinniśmy przeciwdziałać temu”. I nagle gruchnęła wieść: „Strajk!” – mówił w Dwójce Leszek Dlouchy, uczestnik strajków 1980 roku, wtedy pracownik szczecińskiej stoczni „Gryfia”.
Zobacz więcej na temat:  Stocznia Szczecińska Wacław Holewiński porozumienia sierpniowe Dwójka

"Temat Żydów walczących o Polskę wcześniej w ogóle nie istniał"

- Są zapomniani, ponieważ nie funkcjonują ani w polskiej świadomości, ani w polskiej literaturze historycznej. Dotychczas nie było żadnych publikacji na temat Żydów – uczestników walk o niepodległość Polski, czy to w czasie powstań narodowych w XIX wieku, czy też w Legionach Polskich, czy później w zmaganiach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - mówił w Dwójce prof. Marek Gałęzowski.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Żydzi Powstanie Styczniowe Katyń Lwów Legiony Polskie II wojna światowa Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA

Dramaty Jarosława Abramowa. "Był otwarty na teatr rozumiany wielorako"

- Jarosław Abramow-Newerly dość późno stał się twórcą teatralnym, wcześniej był twórcą kabaretowym. Jednak praca w Polskim Radiu była dla niego okresem formacji. To było zaplecze, które go wychowało, a potem on wkładał tam kawał swojego serca. To było jego środowisko, jego przyjaciele i jego moment - mówiła w Dwójce Karolina Felberg, autorka wstępu i wyboru dramatów do tomu "Klik-klak. Dramaty".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Wacław Holewiński literatura Dwójka KULTURA

"Stanisław Rembek wiódł żywot pisarza pechowego"

- W okresie PRL jego najważniejsze książki nie były znane i siłą rzeczy nie funkcjonował w powszechnej świadomości. Po 1989 roku te książki zaczęły być wydawane, ale Rembek wciąż nie jest tak znany, jak powinien być. Myślę zwłaszcza o jego tekstach o wojnie polsko-bolszewickiej - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  literatura Maciej Urbanowski wojna 1920 Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA

Wacław Holewiński: Szafarczyk to postać zadziwiająco piękna, ale wymazana z historii

- Postać Emanuela Szafarczyka występuje w niewielu opracowaniach. Nie za dużo o nim wiemy, choć dla pisarzy wystarczająco, by stworzyć literacki obraz tej postaci. A ja od lat planowałem tę powieść - mówił o swojej książce "Krew na rękach moich" Wacław Holewiński - prozaik, dramatopisarz, zastępca kierownika redakcji literackiej w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński Dwójka Powstanie Styczniowe