X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Warszawa

Czas Reporterów "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion pt. "Zwyczajni, prości, nieogromni", w której o walkach Batalionu "Zośka" opowiadają: Barbara Chylińska ps. "Bogna", Zygmunt Kujawski ps. "Brom" i Stanisław Krupa ps. "Nita". Po prezentacji dyskusja zaproszonych gości. 2. Janusz Deblessem - Podsumowanie konkursu na reportaż miesiąca - lipiec 99
Zobacz więcej na temat:  Janusz Deblessem Krystyna Melion Warszawa

"Czas reporterów" - POWSTANIE WARSZAWSKIE

Relacja ze spotkań z publicznością odbywających się w każdy czwartek w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na Rynku Starego Miasta pod hasłem "Głosami powstańców". Przypomnimy reportaż Alicji Maciejowskiej pt. "W obiektywie Sylwestra Brauna - Krisa", zrealizowany w 1996 roku. Jest to opowieść o wybitnym fotoreporterze Powstania Warszawskiego, autorze 3 tysięcy zdjęć wykonanych podczas 63 dni Powstania.
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska Warszawa

"Czas reporterów" - "Głosami Powstańców"

Relacja z uroczystej inauguracji spotkań z publicznością organizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR S. A. oraz Muzeum Historyczne Warszawy z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego. Spotkania odbywać się będą w sierpniu i we wrześniu zawsze w czwartek o godzinie 17.00 w salach Muzeum Historycznego na warszawskiej Starówce. Podczas 10-ciu kolejnych czwartków Warszawiacy i goście stolicy będą mieli okazję nie tylko wysłuchać najlepszych audycji powstańczych z archiwum Polskiego Radia, ale także porozmawiać z ich autorami i bohaterami w scenerii zorganizowanej przez Muzeum Historyczne wystawy pamiątek z Powstania Warszawskiego. Przypomnimy także audycję archiwalną Krystyny Melion pt. "Powrót z Hadesu", zrealizowaną w 1972 roku, której bohaterami są: Danuta Ślązak ps. "Blondynka" i Mieczysław Gałka ps. "Elegant" ze zgrupowania "Chrobry I".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Krystyna Melion

"...Żebym się nie zmarnował..."

Adam ma 17 lat , jest uczniem liceum ogólnokształcącego w Warszawie i ma bardzo kochającą rodzinę. Tę rodzinę los szczególnie doświadcza. Wypadek sprzed sześciu lat i ogromny wysiłek pokonania choroby scaliły rodzinę, a nawet przyniosły jej szczęśliwe chwile. Te wspólnie przeżyte doświadczenia dały później Adamowi i jego rodzinie siłę , by w obliczu kolejnej tragedii walczyć o osiągnięcie celu, którym jest normalne życie. Nic więcej, ale też i nie mniej - normalne życie.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa

"Maturzyści "

Matura to ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Dla mężczyzn odsiadujących wyroki w zakładach karnych, to moment szczególny. O swojej drodze do egzaminu dojrzałości opowiadają tegoroczni i zeszłoroczni maturzyści z zakładów karnych w Białołęce i przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jak ważny jest to element w procesie resocjalizacji mówi nauczyciel i wychowawca Zespołu Szkół dla Dorosłych przy Areszcie Śledczym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  matura Warszawa

"Ja pójdę za nią "

W niedzielę 13 czerwca Jan Paweł II dokona w Warszawie beatyfikacji 108-u męczenników II wojny światowej. Wśród nich jest Marianna Biernacka z Lipska nad Biebrzą, jedna z nielicznych w tym gronie osób świeckich. W 1943 roku oddała swoje życie za synową w ciąży. W audycji wydarzenia sprzed lat wspomina, żyjąca do tej pory, ocalona synowa - Anna. Natomiast co to jest świętość, kto jest do niej powołany, sens męczeństwa, znaczenie błogosławionych dla Kościoła wyjaśnia, między innymi, postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz I.Borawski. Ksiądz M.Szczęsny np. nie waha się nazwać bł. Marianny Biernackiej patronką teściowych.
Zobacz więcej na temat:  ciąża II wojna światowa Jan Paweł II Warszawa

"Urodzony bojownik "

19-letni Paweł z maleńkiej mazurskiej wsi, cztery lata temu przeszedł chorobę nowotworową. Jego marzeniem stało się ukończenie medycyny i zostanie lekarzem-onkologiem. Chcąc zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia zapragnął ukończyć liceum w Warszawie. Dzięki pomocy Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobom Nowotworową i swojemu uporowi, jest dziś uczniem klasy maturalnej w LO im. Sempołowskiej. Mieszka na terenie Fundacji. Urodzony bojownik - można mieć pewność, że dalsze losy Pawła potoczą się zgodnie z jego wolą.
Zobacz więcej na temat:  dzieci mieszko Warszawa

"Warszawa, muzyka i ja"

Czy folklor warszawski istnieje dziś tylko w piosenkach ? Czy można jeszcze spotkać warszawiaków "z dziada pradziada", postaci opisywane przez Wiecha czy Grzesiuka? W audycji Krzysztofa Wyrzykowskiego "Warszawa, muzyka i ja" wystąpią: Janusz Mulewicz z Orkiestry z Chmielnej i Stanisław Wielanek - założyciel Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej. Reportaż, odsłaniający korzenie bogatego folkloru ulic Warszawy, ukazuje też jego dzień dzisiejszy. Barwne, anegdotyczne opowieści bohaterów oprawione są licznymi piosenkami znanymi kilku pokoleniom Warszawiaków.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Warszawa

"W ten dzień lutowy.."

Dokładnie 56 lat temu, 1 lutego miał miejsce zamach na Kuczerę, brawurowa akcja AK, która była wykonaniem wyroku sądu Państwa Podziemnego przez oddział Kedywu na słynnym "kacie Warszawy". Czy ktoś pamięta, że z wydarzeniem tym ściśle związane jest nazwisko generała Augusta Emila Fildorffa, dowódcy Kedywu AK, po wojnie skazanego na śmierć przez komunistyczne władze polskie ? To na rozkaz generała Fildorffa dokonano tego czynu. Dokument Dariusza Kwiatkowskiego, w którym usłyszymy głosy wszystkich żyjących uczestników zamachu na Kuczerę jest zapisem ludzkiej pamięci. Pamięci, na której odcisnęło się ponad 40 lat zbiorowego milczenia wokół postaci generała Nila .
Zobacz więcej na temat:  Augusta Warszawa

"Lokatorska tarantella"

Z dwunastu milionów mieszkań kwaterunkowych w Polsce trzy miliony znajdują się w domach starych lub nowych prywatnych właścicieli. Co się dzieje z lokatorami mieszkań komunalnych w momencie gdy kamienica zmienia właściciela. Jakie perspektywy mają mieszkańcy domu przy Chmielnej, w centrum Warszawy, wykupionego przez włoską firmę. Opowiada o tym reportaż Marty Miller. Przed podobnymi pytaniami zapewne staną niebawem kolejni mieszkańcy lokali kwaterunkowych.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie Warszawa firma POLSKA

"Trzy płomienie jednej lampy"

Bohaterem audycji jest Alam Beraik - Arab rodem z Jordanii, który już od trzydziestu lat mieszka w Polsce. Ukończył studia ekonomiczne, pracował początkowo w przedstawicielstwie Czerwonego Półksiężyca, a następnie rozpoczął prywatną działalność gospodarczą. Dziś jest właścicielem kilku zakładów zajmujących się obszywaniem i wykańczaniem dywanów. Pan Alam Beraik jest muzułmaninem, człowiekiem bardzo religijnym, jednak wiarę traktuje przede wszystkim jako zbiór norm moralnych. Te zaś są w wielkich religiach monoteistycznych są bardzo zbliżone. - Żona pana Alama jest Polką a dzieci wychowane są w tradycji katolickiej. Tworzą szczęśliwą i zgodną rodzinę. - Wiele lat temu bohater tej audycji próbował wrócić do swojego rodzinnego kraju, ale po kilku miesiącach przeniósł się z powrotem do Warszawy. "Zrozumiałem, że nie mogę przenieść do Ammanu Polski i Polaków - więc musiałem wrócić nad Wisłę". - mówi Alam Beraik.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA wychowanie Warszawa mieszkanie dzieci

"Bo ty jesteś ze mną"

Bohaterem audycji jest ksiądz Kazimierz Korbut-Orzechowski, kapelan w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie pod Warszawą. Jak to się dzieje,że młody człowiek-aktor, przed którym otwiera się oszałamiająca kariera sceniczna , podejmuje decyzję odejścia od teatru (jednej z wielkich swoich miłości) i wstępuje do seminarium, by zostać księdzem. Na przykładzie losów tego wspaniałego człowieka - rozważania o istocie miłości, powołania, kapłaństwa, przyjaźni i odpowiedzialności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa