Polskie Radio
Section05
Związek Polaków na Białorusi

"Nie chce iść na żadne kompromisy z dyktaturą". Pisalnik o braku zgody Poczobuta na wyjazd z Białorusi

-  Jako człowiek z twardymi zasadami chyba ma nadzieję, że dowiedzie swojej niewinności i kiedyś wyjdzie z więzienia z podniesioną głową, nie idąc na żadne kompromisy z władzą, którą uważa za despotyczną, dyktatorską - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Związek Polaków na Białorusi represje Europa Andrzej Poczobut

Więzionemu Andrzejowi Poczobutowi miano proponować wyjazd do Polski, ale się nie zgodził

Z listów od męża wynika, że 27 maja został zawieziony do Komitetu Śledczego, gdzie złożono mu jakąś propozycję, na którą on się nie zgodził – powiedziała żona Andrzeja Poczobuta, Oksana. Jej zdaniem działacz ZPB mógł otrzymać propozycję wyjścia z aresztu w zamian za opuszczenie Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Poczobut Andżelika Borys Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polacy na Białorusi

Wiceszef MSZ: nigdy nie zostawimy Polaków na Białorusi w potrzebie

- Będziemy przyspieszać działania, aby represje, które dotykają Polaków na Białorusi ustały, a osoby aresztowane zostały zwolnione, na tym się w tym momencie koncentrujemy - podkreślił w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Nigdy nie zostawimy rodaków w potrzebie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś opozycja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi polityka

Jarosław Guzy: na Białorusi trwa akcja zastraszania mniejszości polskiej

Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały wypuszczone z aresztów i wywieziono je do Polski. Jarosław Guzy z PAP przypomina, że w białoruskich więzieniach są jeszcze inni członkowie ZPB. - Mamy działaczy, którzy pod wpływem szantażu, przesłuchań czy rewizji wyjechali z Białorusi i pracują w Polsce - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polonia Paweł Lekki Jarosław Guzy

Białoruś: Andrzej Poczobut nie otrzymał leków, które dostarczyła żona

Andrzej Poczobut, polski działacz społeczny i dziennikarz na Białorusi, nadal przebywa w areszcie w Żodzina. Jego żona Oksana jest zaniepokojona, że od kilku dni prosi o dostarczenie lekarstw, które ona już przyniosła do aresztu. Nie wiadomo, czy choremu na serce Polakowi tabletki przekazała służba więzienna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Związek Polaków na Białorusi zatrzymanie

"To spuścizna Związku Sowieckiego". Pisalnik o wypowiedzi Łukaszenki nt. żołnierzy Armii Krajowej

- Mamy do czynienia z państwem białoruskim, które uważa się za spadkobiercę ideowego Związku Sowieckiego, w którym żołnierzy Armii Krajowej właśnie w ten sposób przedstawiano - jako zbrodniarzy. To jest skutek postrzegania II wojny światowej i powojennych dziejów, stąd taki stosunek do weteranów Armii Krajowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka Białoruś Związek Polaków na Białorusi Europa

NASZ WYWIAD Pisalnik: władze Białorusi chcą wzbudzić nienawiść przeciw Polakom. Potrzebne są międzynarodowe sankcje

- Władze Białorusi rozwijają kampanię przeciw mniejszości polskiej. Próbują stworzyć w społeczeństwie białoruskim obraz Polaków jako wrogów ludu. To bardzo niebezpieczne. To wręcz zbrodnicze działania ze strony władz białoruskich – próba rozżegania nienawiści. Społeczność międzynarodowa powinna potraktować te działania z najwyższą powagą i obłożyć sankcjami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi. Najnowszą odsłoną antypolskiej kampanii reżimu jest propagandowy atak na żołnierzy Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet ŚWIAT Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Raport Białoruś Armia Krajowa HISTORIA propaganda

"Andżelika Borys przetrzymywana w bardzo złych warunkach"

- Z naszych źródeł, których nie możemy ujawnić ze względu na ich bezpieczeństwo, otrzymaliśmy bardzo niepokojącą wiadomość dotyczącą Andżeliki Borys - podaje portal Związku Polaków na Białorusi, znadniemna.pl. Portal podaje, że działaczka jest przetrzymywana w przepełnionej celi, gdzie nawet nie ma miejsca do spania.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet ŚWIAT Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys

Białoruś: liderzy Związku Polaków przewiezieni do aresztu w Żodzinie

Zatrzymani w marcu liderzy polskiej mniejszości na Białorusi zostali przewiezieni z aresztu w Mińsku do aresztu śledczego w Żodzinie, niedaleko białoruskiej stolicy. To na razie informacje nieoficjalne, niepotwierdzone przez białoruskie służby.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet ŚWIAT Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi

NASZ WYWIAD Represje wobec ZPB. "Wywieźli nas ludzie w kominiarkach, grożono aresztem, zakazano informowania o Polakach"

- W Warszawie możemy nadal przypominać o sytuacji Polaków na Białorusi. W Grodnie dostałem ostrzeżenie, że nie mogę już o tym pisać, a podczas przesłuchań w Mińsku mnie i żonie sugerowano, że wkrótce trafimy do aresztu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik, działacz i dziennikarz ZPB, który z rodziną musiał wyjechać z Białorusi. Zaznacza, że rodzinom i uwięzionym potrzebne jest wsparcie, także ze względu na bardzo wysokie opłaty, które urzędowo uiszcza się adwokatom za wizyty w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  Polacy na Białorusi Andżelika Borys Białoruś Związek Polaków na Białorusi NASZ WYWIAD

Represje wobec Polaków na Białorusi. Saryusz-Wolski: Mińsk próbuje znaleźć kozła ofiarnego

- Te retorsje wobec polskiej mniejszości mają służyć jako pewnego rodzaju przykład odstraszający wszystkich innych od działań, chociaż sama opozycja białoruska w tej materii jest również brutalnie traktowana - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jacek Saryusz-Wolski Związek Polaków na Białorusi Białoruś Aleksander Łukaszenka ŚWIAT