Polskie Radio
Section05

Żydzi

"Przekładaniec Jachowicza". Rocznica powstania w getcie warszawskim

77 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Na temat tego zrywu oraz rocznicowych uroczystości, w Polskim Radiu 24 rozmawiali: Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego oraz Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Niemcy HISTORIA Jerzy Jachowicz

Dźwięki syren i wirtualna akcja Żonkile. Warszawa oddała hołd powstańcom z getta

Dźwiękiem syren w południe, wirtualną akcją Żonkile oraz złożeniem kwiatów w miejscach związanych z walkami uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z powodu epidemii nie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie getto warszawskie II wojna światowa historia Polski Holokaust Warszawa okupacja niemiecka III Rzesza pamięć POLSKA

Tusk porównał Orbana do członka NSDAP. Węgierskie media: unieważnia cierpienie i śmierć ofiar Shoah

W węgierskich mediach pojawił się artykuł Ádáma Petri Lukácsa (Węgra pochodzenia żydowskiego), który w ostrych słowach skrytykował Donalda Tuska. Sprawa dotyczy słów Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej - Tusk stwierdził, że "Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbana".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Viktor Orban Holokaust III Rzesza Węgry Europa ŚWIAT

"Walka o życie i ludzką godność". Naczelny Rabin Polski o powstaniu w getcie warszawskim

- Powstanie w getcie warszawskim, którego 77. rocznicą obchodzimy, było walką o życie i ludzką godność. Jego bohaterowie pokazali, że człowiek mimo zewnętrznego zniewolenia do końca może pozostać wewnętrznie wolny - powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Joseph Schudrich.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Holokaust historia Polski II wojna światowa getto warszawskie POLSKA

24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Już po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty jest nieprzypadkowy, ponieważ to właśnie 24 marca 1943 roku z rąk niemieckich okupantów zginęła rodzina Ulmów - Józef, jego żona Wiktoria oraz ich dzieci. Zostali straceni za ukrywanie ośmiorga Żydów. Ulmowie stali się symbolem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata