Polskie Radio
Section05
architektura

Centralny Dom Dziecka "Smyk" i dewastujący pożar

48 lat temu, w niedzielę 21 września 1975 roku, około godz. 20:00 rozgrzane do czerwoności łożyska niewyłączonych schodów ruchomych na szóstym piętrze Centralnego Domu Dziecka (wtedy jeszcze bez członu "Smyk" w nazwie) wywołały tragiczny pożar, który później objął trzy poniższe kondygnacje. Z ogniem walczyło wiele zastępów straży pożarnej i udało się go zdusić dopiero w okolicach północy, choć prace nad pełnym dogaszeniem trwały jeszcze do godzin porannych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa PRL architektura

Niezwykła architektura wypoczynkowa w pięknych okolicznościach przyrody

Letni czas wakacyjny już się skończył, jednak wciąż jeszcze trwa, do końca września, bardzo ciekawa wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury: "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku". To podróż mniej lub bardziej sentymentalna pozwalająca przyjrzeć się najciekawszym, czasami zaskakującym, niestandardowym budynkom i zespołom wypoczynkowym usytuowanym wśród jakże pięknej polskiej przyrody.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu wypoczynek historia Polski Michał Żołądkowski Trójka

Pałac w Sannikach: gdzie w młodości bywał Fryderyk Chopin

Pałac w Sannikach, robiąca wrażenie siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, znajduje się na zachód od Warszawy. Budowla w obecnym kształcie datowana jest na przełom XIX i XX wieku, chociaż specjaliści nie są tego do końca pewni. Za to pewne jest, że kiedyś można było tu spotkać naszego znakomitego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura zabytki Fryderyk Chopin Mazowsze historia Polski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Architekt: naszym zadaniem było pokazanie, że kopiec jest zrobiony z gruzu

- Wiele osób, które przychodziło na Kopiec Powstania Warszawskiego, nie wiedziało, że jest on usypany z gruzu, i na przykład oczekiwało, że zostanie on uprzątnięty ze ścieżek. Pokazanie tej gruzowej, quasi-geologicznej, antropogenicznej struktury kopca jest pozainżynieryjnym zadaniem ścian wykonanych z tzw. zlepieńca, gdzie zatopionych jest bardzo dużo elementów gruzowych - mówił w Dwójce Maciej Kaufman, współautor projektu obecnego kształtu terenu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie architektura Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KULTURA