Polskie Radio
Section05
architektura

Architekt: naszym zadaniem było pokazanie, że kopiec jest zrobiony z gruzu

- Wiele osób, które przychodziło na Kopiec Powstania Warszawskiego, nie wiedziało, że jest on usypany z gruzu, i na przykład oczekiwało, że zostanie on uprzątnięty ze ścieżek. Pokazanie tej gruzowej, quasi-geologicznej, antropogenicznej struktury kopca jest pozainżynieryjnym zadaniem ścian wykonanych z tzw. zlepieńca, gdzie zatopionych jest bardzo dużo elementów gruzowych - mówił w Dwójce Maciej Kaufman, współautor projektu obecnego kształtu terenu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie architektura Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KULTURA

"Odzyskają dawny blask". Lwy strzegące wejścia do Pałacu Prezydenckiego poddane renowacji

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik restauratorskich odzyskają dawny blask i otrzymają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Lwy strzegące wejścia do Pałacu Prezydenckiego zostały już przewiezione do pracowni konserwatorskiej, gdzie będą poddane kompleksowej renowacji. Po zakończeniu prac powrócą na swoje miejsce, zachowane w doskonałym stanie dla przyszłych pokoleń - podała kancelaria prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa architektura rzeźba kancelaria prezydenta

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 77 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski HISTORIA Niemcy literatura KSIĄŻKA książki sąd Joanna Bator architektura horror fantastyka Śląsk śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021

Kolejne wyróżnienie dla budynku z Polski. "Jeszcze długo będzie budził emocje"

- Projekt siedziby Filharmonii Szczecińskiej został wybrany w międzynarodowym konkursie. Sam w nim uczestniczyłem, zajmując III miejsce. Wygrała najlepsza propozycja, która dała nową jakość tej przestrzeni, a także posunęła nas jako miasto i społeczność daleko w przód - mówił w Dwójce szczeciński architekt Jacek Lenart. Po niemal dziewięciu latach od otwarcia wspomniany budynek nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia architektura Dwójka Jakub Kukla KULTURA Szczecin

Światło, barwy i kształty. Iluzja w historycznych ogrodach i parkach

Iluzję wykorzystywano do kreowania odpowiedniej wielkości przestrzeni, do wydobywania emocji i wrażeń. Sięgano po różne sposoby, w tym: ukształtowanie terenu, wykorzystanie odpowiednich struktur roślinnych, gatunków i kolorów roślin, elementów architektonicznych, obiektów małej architektury ogrodowej oraz malarstwa iluzjonistycznego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST architektura ogród

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021

W Łazienkach Królewskich stanął Pawilon Wolności

- Jest to zwieńczenie niesamowitej współpracy, którą rozpoczęliśmy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Wraz z grupą studentów piątego roku wykonaliśmy w trakcie jednego semestru pracę nie tylko projektową, ale również rzeczywistą. Była to współpraca bardzo dynamiczna, angażująca także nasz zespół - mówiła w "Poranku Dwójki" o Pawilonie Wolności Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie lato architektura Ukraina Dwójka Paweł Siwek Dwójka Ukraina KULTURA

Jak fajnie i tanio urządzić mieszkanie? Znany architekt wnętrz zdradza sekrety

Dom, mieszkanie to zazwyczaj najważniejsze dla nas miejsce – miejsce do życia. W Dniu Architektury pytamy specjalistę o to, co sprawia, że w jednych przestrzeniach czujemy się dobrze, a w innych nie? W jaki sposób można to zmienić? Czy naprawdę potrzebne do tego są duże pieniądze?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA architektura mieszkanie dom projektowanie przestrzeni ergonomia Madonna Piotr Firan Trójka

Konkurs "Lider Dostępności". Prezydent: chcemy doprowadzić do eliminacji barier

Po raz ósmy wręczono nagrody w konkursie "Lider Dostępności" na najlepsze rozwiązania w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uroczysta gala odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wzięli w niej udział między innymi Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda i wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent architektura Andrzej Duda konkurs Agata Kornhauser-Duda społeczeństwo