Polskie Radio
Section05
architektura

Kontrowersyjne efekty remontu pl. Trzech Krzyży. Wojewoda mazowiecki: niedbałość, Warszawa zasługuje na więcej!

Plac Trzech Krzyży w Warszawie został, z miesięcznym opóźnieniem, ostatecznie oddany do użytku. Jednak to nie odnowiony plac stał się obiektem komentarzy, lecz niechlujność połączona z brakiem dbałości o szczegóły w zagospodarowaniu przestrzennym jednego z najpopularniejszych miejsc w Warszawie. W centralnym jego punkcie vis-a-vis pomnika Wincentego Witosa wykonawcy pod okiem Rafała Trzaskowskiego postawili trzy wyjątkowe szpetne skrzynki transformatorowe. Od kilku dni stały się one pośmiewiskiem odwiedzających plac ludzi. Swoją refleksją na temat niedbalstwa urzędników warszawskiego ratusza nadzorowanych przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego podzielił się we wpisie w mediach społecznościowych dr Tobiasz Bocheński, wojewoda mazowiecki. "Panie Rafale, czas wziąć się do pracy i naprawdę zacząć dbać o detale, bo Warszawa i plac Trzech Krzyży zasługują na o wiele więcej niż to, co mamy dzisiaj" - zaapelował.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Rafał Trzaskowski społeczeństwo architektura historia warszawy regiony

Zamki w Polsce. Warto je rekonstruować czy lepiej pozostawić ruiny?

Ponad jedna trzecia zamków znajdujących się na terenie Polski to ruiny. Część z tych obiektów zniszczeniu uległa jeszcze w XVI wieku, inne nie przetrwały wojen lub destrukcyjnego upływu czasu, często jednak w obecnym kształcie wpisują się trwale w krajobraz kulturowy i geograficzny regionu. Czy w oparciu o badania i ustalenia specjalistów zamki te powinny zostać odbudowane?
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski zamki w Polsce zabytki turystyka architektura

Michał Elwiro Andriolli. Malarz, ilustrator, powstaniec

Należał do grona najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów. Michał Elwiro Andriolli zajmował się jednak nie tylko malarstwem, zasłynął bowiem również jako waleczny patriota, uczestnik powstania styczniowego i twórca tak charakterystycznych dla okolic podwarszawskiego Otwocka "świdermajerów". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura Powstanie Styczniowe malarstwo Otwock SZTUKA 160. rocznica powstania styczniowego

Zamek w Rydzynie: magnacka i królewska siedziba Leszczyńskich

Rydzyna to niewielka miejscowość położona na południe od Poznania. O jej niezwykłym uroku decyduje doskonale zachowane założenie urbanistyczne z przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy przeżywała szczyt swojego rozwoju. Wtedy przyjeżdżały tu najważniejsze i najwybitniejsze postacie tamtych czasów, a Rydzyna stanowiła niejako wyjazdowe centrum życia kulturalnego, ale i politycznego Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski zamek architektura Stanisław Leszczyński Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

"Dostępna przestrzeń publiczna". Wdówik: ogromnie ważny program, likwidujemy bariery w czterech obszarach

Dla nas, jako rządu, który postawił na równe prawa, na podmiotowość osób z niepełnosprawnością, program "Dostępna przestrzeń publiczna" jest programem ogromnie ważnym - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA niepełnosprawność niepełnosprawni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik architektura społeczeństwo POLSKA

Centralny Dom Dziecka "Smyk" i dewastujący pożar

48 lat temu, w niedzielę 21 września 1975 roku, około godz. 20:00 rozgrzane do czerwoności łożyska niewyłączonych schodów ruchomych na szóstym piętrze Centralnego Domu Dziecka (wtedy jeszcze bez członu "Smyk" w nazwie) wywołały tragiczny pożar, który później objął trzy poniższe kondygnacje. Z ogniem walczyło wiele zastępów straży pożarnej i udało się go zdusić dopiero w okolicach północy, choć prace nad pełnym dogaszeniem trwały jeszcze do godzin porannych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa PRL architektura

Niezwykła architektura wypoczynkowa w pięknych okolicznościach przyrody

Letni czas wakacyjny już się skończył, jednak wciąż jeszcze trwa, do końca września, bardzo ciekawa wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury: "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku". To podróż mniej lub bardziej sentymentalna pozwalająca przyjrzeć się najciekawszym, czasami zaskakującym, niestandardowym budynkom i zespołom wypoczynkowym usytuowanym wśród jakże pięknej polskiej przyrody.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu wypoczynek historia Polski Michał Żołądkowski Trójka