Polskie Radio
Section05

architektura

138. urodziny Karola Stryjeńskiego. Miłośnika Zakopanego i męża słynnej Zofii

Był przedstawicielem sztuki dekoracyjnej, a także utalentowanym architektem, autorem między innymi projektu Wielkiej Krokwi. Zapamiętany został jednak przede wszystkim dzięki swojej burzliwej relacji z żoną, znaną malarką Zofią Stryjeńską. Karol Stryjeński urodził się 19 stycznia 1887 roku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA Zakopane Warszawa Tatry Zofia Stryjeńska sztuka ludowa

"Średniowiecze jest epoką naszych korzeni". Jacques Le Goff i odkrywanie przeszłości

– Historia służy do lepszego zrozumienia, kim jesteśmy i skąd przychodzimy. A to właśnie średniowiecze jest czasem naszych początków – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jacques Le Goff. 1 stycznia wspominamy 101. rocznicę urodzin tego znakomitego francuskiego historyka, połączonego bliskimi więzami również z Polską.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Francja PRL wspomnienie Tuluza Warszawa

80 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Jan Andrzej Morsztyn Warszawa budowle II wojna światowa Powstanie Warszawskie utracona stolica Bez Przedawnienia HISTORIA

Pałac Saski. Projekt jego odbudowy budzi sprzeczne opinie

- Uporządkowanie urbanistyczne Placu Piłsudskiego wydaje się zasadne, ale my próbujemy odbudować Pałac Saski bez zachowanych jego historycznych detali, które zachowały się po zniszczonym Zamku Królewskim. Dodatkową barierą będzie brak wykwalifikowanych rzemieślników - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bolesław Stelmach, architekt, twórca m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Błażej Prośniewski zabytki odbudowa

Domy przyszłości. Czy będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów?

Jakie będą domy przyszłości? Wcale nie będą musiały kształtem przypominać prostopadłościanów. Już wkrótce budownictwo przeżyje niemałą rewolucję. Druk 3D daje możliwości budowania brył o kształtach, jakie tylko sobie wymarzymy i zaprojektujemy. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Monika Suszek DRUK 3D Sieć Badawcza Łukasiewicz

ART. SPONSOROWANY Bajkowe opolskie. W tym regionie można się zakochać

Województwo opolskie - choć najmniejsze w Polsce - udowadnia, że wielkość nie ma znaczenia, gdy chodzi o różnorodność i bogactwo atrakcji turystycznych. Setki zabytków, unikalne muzea, bogate życie kulturalne w połączeniu z malowniczym krajobrazem i wyjątkową przyrodą tworzą niezwykłą mozaikę atrakcji, która co roku przyciąga tysiące turystów.
Zobacz więcej na temat:  POT POLSKA turystyka Polska Organizacja Turystyczna opolskie Opole festiwal w Opolu Zamek w Mosznej

Odbudowa Wrocławia po II wojnie światowej. Duża odpowiedzialność, ale i szansa

Agata Gabiś, autorka książki "Całe morze budowania" opowiedziała w Dwójce o kulisach odbudowy Wrocławia po II wojnie światowej. Autorka zwróciła uwagę, że młodzi architekci, którzy zajmowali się tym zadaniem musieli zapewnić mieszkania tysiącom osób. Odbudowa była jednak także okazją do tworzenia miasta od nowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także II wojna światowa Wrocław Jakub Kukla Agata Gabiś

Muzeum – jedna z najstarszych idei w naszej kulturze

- Gdzieś około XVIII w. p.n.e. pojawia się nazwa musejon, która ma co najmniej trzy znaczenia. Z jednej strony jest to wzgórze, z którego daleko widać. A skoro mamy dobry punkt widokowy, to spotykają się tam ludzie. Co oznacza różne konflikty, które wymagają mediacji. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie ściągają artyści, gdyż można dojrzeć tam rzeczy pod innym kątem - mówiła w Dwójce prof. Dorota Folga-Januszewska z Muzeum w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Aldona Łaniewska-Wołłk Marcin Pesta starożytność Wilanów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Dwójka Zobacz także KULTURA SZTUKA