Polskie Radio
Section05

audycja

"Problemy z tożsamością młodego pokolenia to dziś wyzwanie dla teatru" - uważa Maciej Nowak z Teatru Polskiego

- Tożsamość queerowa jest dziś bardzo ważna dla pokolenia nastolatków i studentów, co wynika z ich innego spojrzenia na świat, z większej wrażliwości i tolerancji na ludzką odmienność - mówili w Polskim Radiu 24 Maciej Nowak zastępca dyrektora teatru do spraw artystycznych Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Dorota Kowalkowska dyrektor artystyczna 28 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj, w audycji "W repertuarze". 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Martyna Podolska

Obronność państwa. To wojsko, obywatele i obrona cywilna

- Polskie społeczeństwo wykazało ogromne poświęcenie i skuteczność działania podczas powodzi. Trzeba ten potencjał wykorzystać, aby lepiej przygotować się na przyszłość i być gotowym na różnego typu zagrożenia, nie tylko te wojenne. Ale musimy edukować obywateli, jak się zachować w takiej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Placha, członek zarządu Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 zagrożenie wojna 2024 Piotr Wąż alarm klęska żywiołowa

Nobel z fizyki za prace nad AI. Efekt pracy wielu naukowców

- Sztuczna inteligencja (AI) jest dziś informatycznym narzędziem. A obawy wielu ekspertów wobec AI wynikają z założenia, że to narzędzie może być w różnych sposób wykorzystane. Ale to już zależy tylko od moralnej postawy naukowców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Adrian Horzyk z Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Piotr Wąż e-learning sztuczna inteligencja internet

Drzewa są świadkami losów wielu pokoleń Polaków

- Drzewa są ważną częścią naszego życia. Te które uchronimy przed zagładą, będą żyły wśród następnych pokoleń Polaków. Trzeba o tym pamiętać - powiedział w Polskim Radiu 24 Krystian Tyrański, inicjator "Zielonej Odysei" popularyzator parków narodowych, w audycji "Zmiana klimatu". 10 października - Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. Najstarsze drzewo na świecie rośnie w Kalifornii i ma ponad 4800 lat.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 ekologia zmiany klimatyczne drzewa Marta Hoppe

"Neuroinkluzywność". Nowe spojrzenie na architekturę i urbanistykę miast

- Architektura musi starać się uwzględniać potrzeby bardzo różnych grup społecznych. Dotyczy to także osób neuroatypowych, czyli takich, które w różny sposób odbierają wnętrza budynków użyteczności publicznej. Po zmianach w projektowaniu dotyczących potrzeb osób niepełnosprawnych trzeba pomyśleć także o osobach neuroatypowych - mówiły w w audycji "Przestrzeń, design, architektura" Monika Rosińska, socjolożka, i Marta Wierusz, architektka, obie ze "School of form" przy warszawskim uniwersytecie SWPS.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski design architektura projektowanie

Geny nie decydują o otyłości tak, jak sam wybór stylu życia

- Nieregularne jedzenie stresuje organizm, który zaczyna gromadzić energię na zapas, a to prowadzi wprost do otyłości. Wiele też zależy od naszych genów, ale także od rodzinnych nawyków kulinarnych oraz aktywności fizycznej już w dzieciństwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 profesor Alina Kuryłowicz, endokrynolog ze szpitala im. Orłowskiego w Warszawie w audycji "Samo zdrowie".  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 hormony medycyna otyłość Małgorzata Telmińska

Zmiany klimatyczne są faktem. Trzeba się do nich dostosować

- Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, których jest 700 tysięcy w skali kraju, coraz częściej pomagają z powodu negatywnych zmian klimatycznych. Mają ogromny autorytet w lokalnych społecznościach, a liczba ich interwencji zwiększyła się aż o 63 procent w porównaniu do poprzedniej dekady - powiedziała w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 Ilona Gosk z Fundacji Sendzimira. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe klimat katastrofa ekologiczna powódź susza upały

Katastrofa demograficzna stała się faktem. Co dalej robić?

- Politycy i wyborcy nie rozumieją, że wiele zjawisk demograficznych nie da się już zatrzymać. Za 20-30 lat państwo może zbankrutować z powodu wydatków na rzecz emerytur i opieki społecznej, bo coraz mniej osób będzie płacić składki na ZUS. Dostęp seniorów do usług medycznych będzie znacznie trudniejszy niż dziś - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Kubicki z SGH, w audycji "Temat dnia". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo demografia gus Paweł Zieliński

Wojna w Libanie i w Strefie Gazy to tragedia dla dzieci

- Sytuacja cywili, a zwłaszcza dzieci w Strefie Gazy jest tragiczna i stale się pogarsza. Obie strony tego konfliktu kpią w żywe oczy, że obchodzi ich los ludności cywilnej. Wszelkie konwencje są systematycznie ignorowane, choćby takie jak zakaz bombardowania szpitali - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Bratkowski z UNICEF Polska, w audycji "Temat dnia".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Bliski Wschód Liban Strefa Gazy Hezbollah Iran UNICEF Ewa Wasążnik Hamas