Polskie Radio
Section05
budżet unijny

"W negocjacjach z UE trzeba mówić jednym głosem". Jan Parys o unijnym budżecie

- Wicepremier Jarosław Gowin pojechał do Brukseli przed szczytem UE i jakby zaczął mówić coś innego niż premier Mateusz Morawiecki, który był głównym negocjatorem. Złamany został front polsko-węgierski. Pisała o tym zachodnia prasa, zdenerwowany był premier Viktor Orban, który nie wiedział, czy może liczyć na Polaków. Natomiast ostre wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobro wzmacniały pozycję rządu, nie zakłócały rokowań - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej i były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny fundusze unijne fundusze europejskie budżet ue ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej

"Solidarna Polska stała się zakładnikiem własnych słów". Politolog o sporach wokół weta budżetu UE

- Zarówno Zbigniew Ziobro, jak i Solidarna Polska, pomimo tego, że udało im się, na którą metę, uzyskać pewną wyrazistość i odróżnić się od silniejszego koalicjanta, a trochę puścić oko w kierunku elektoratu Konfederacji (…) to jednak zysków z tej sytuacji nie osiągnęła - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny Polskie Radio 24 fundusze unijne POLSKA Solidarna Polska Zbigniew Ziobro polityka Antoni Trzmiel zjednoczona prawica

"Plotka, która ma wywołać napięcie wewnątrz koalicji". Ziobro o dymisji Kowalskiego

- Nie bierzemy pod uwagę sytuacji, w której członek Solidarnej Polski, który składa wniosek w ramach działań statutowych mógłby być z tego powodu karany w ramach funkcjonowanie koalicji rządowej - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny Polskie Radio 24 fundusze unijne Polska w Unii Europejskiej POLSKA Solidarna Polska Zbigniew Ziobro Dorota Kania polityka

"Wyjście z koalicji byłoby krokiem samobójczym". Publicysta o Solidarnej Polsce

- Fakt, że Zbigniew Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym to bardzo dużo, to istotna funkcja mająca wpływ na życie polityczne i inicjowanie pewnych działań. Bez tego Solidarna Polska przestałaby istnieć jako aktywny gracz na scenie politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny Polskie Radio 24 fundusze unijne Polska w Unii Europejskiej POLSKA Ryszard Gromadzki Solidarna Polska Zbigniew Ziobro

"Rolujemy spór na następne kilka lat". Sakiewicz o kompromisie ws. budżetu UE

- Czy mamy mieć federację, czy konfederację europejską? Teraz mamy uruchomione fundusze bez rozstrzygnięcia tego sporu. Nie ma gwarancji kiedy ten spór ponownie wróci, ale uzyskano tyle, ile było można - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). "Gazeta Polska Codziennie" opublikowała w poniedziałek fragment wywiadu, jaki tygodnik "Gazeta Polska" przeprowadził z wicepremierem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński budżet ue budżet unijny fundusze unijne fundusze europejskie

"Udało się uniknąć UE dwóch prędkości". Dr Gajewski o szczycie w Brukseli

- Są realne powody, dla których opozycja może chwalić rząd Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, jak wyglądałaby przyszłość UE po ewentualnym polskim wecie, natomiast ryzyka z tym związane były bardzo poważne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi audycji byli również Maciej Kożuszek i Jerzy Mosoń. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne budżet ue budżet unijny Unia Europejska

"Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny". Wiceszef MSZ o sukcesie szczytu UE

- Rolą prezydencji jest szukanie rozwiązań, które znajdą poparcie wśród 27 państw. Jeśli ktoś cokolwiek narzucał, to te kraje, które chciały, by budżet był jak najmniejszy. Nie były to Niemcy. Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny, wraz z Polską i Węgrami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet unijny fundusze unijne fundusze europejskie

SONDAŻ Wynik szczytu UE to sukces polskiego rządu. Tak uważają nawet wyborcy KO

Niemal 60 proc. ankietowanych uważa, że wynik ostatniego szczytu unijnego, na którym rozstrzygała się sprawa budżetu powiązanego z zasadami przestrzeganiem praworządności, to sukces Polski - wynika z sondażu United Surveys dla poniedziałkowego "DGP" oraz RMF FM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny fundusze unijne fundusze ue Europa finanse ekonomia GOSPODARKA

Polska dostanie nawet 260 mld zł z Funduszu Odbudowy. Na co trafią środki?

Około 260 mld złotych może Polska otrzymać z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. To rodzaj kredytu, który kraje Unii Europejskiej wspólnie zaciągnęły na rynkach finansowych, by rozruszać gospodarkę europejską po pandemii. Z około 260 mld złotych, które przypadną Polsce 40% to dotacje bezzwrotne, pozostała część to pożyczki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny gospodarka polska