Polskie Radio
Section05
Dariusz Piontkowski

Niższe pensje niektórych nauczycieli. Wiceminister wyjaśnia, na czym polegał problem

- Przytłaczająca większość nauczycieli otrzymała wynagrodzenia takie same jak ubiegłym roku bądź nawet wyższe. Natomiast niewielka część pedagogów musiała złożyć oświadczenie, że nie chce korzystać z ulgi dla klasy średniej bądź nie złożyła PIT-u dwójki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA nauczyciel wynagrodzenia Polski Ład szkoła edukacja społeczeństwo

Wiceszef MEiN: rząd nie chce wprowadzać twardego lockdownu

- Generalnie jesteśmy przeciwni daleko idącym restrykcjom, które by segregowały osoby zaszczepione i niezaszczepione - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Piontkowski (PiS), wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dodał, że dzieci powinny wrócić do nauczania stacjonarnego 9 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo młodzież Koronawirus w Polsce COVID-19 Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła edukacja zdalne nauczanie zdalna nauka dzieci

Piontkowski: Trzaskowski, zamiast budować nowe szkoły i przedszkola, narzeka na rząd

- Prezydent Rafał Trzaskowski, zamiast wypełniać swoje obowiązki - budować nowe szkoły, przedszkola i żłobki - narzeka na rząd, że ten nie zmniejsza obłożenia obecnie istniejących szkół. Przy zwiększającej się liczbie mieszkańców miasta oczywiste jest, że należy budować nowe szkoły. To samorządy odpowiadają za część organizacyjną, administracyjną - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej Polskie Radio 24

Prace MEiN nad nowym przedmiotem w szkołach. Wiceminister podaje szczegóły dot. HiT

- Dzisiejsza wiedza nastolatków na temat historii współczesnej, historii Polski, jest zdecydowanie niewystarczająca - powiedział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Dlatego obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki jest w trakcie kończenia prac nad podstawami programowymi HiT, czyli historia i teraźniejszość. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia szkoła edukacja społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki

Podwyżki dla nauczycieli od nowego roku szkolnego. Piątkowski: łączna kwota to 8 mld złotych

- Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń nauczycieli od 1 września 2022 r., planujemy wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o ok. 1000 zł, a przeciętnego o 1400 zł – poinformował wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Podał, że łączny koszt planowanej podwyżki to około 8 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki pieniądze finanse płace płace Polaków

Zbliża się nowy rok szkolny. Piontkowski: chcemy jak największego wyszczepienia wśród uczniów

W Białymstoku, na konferencji prasowej dot. przygotowań do nowego roku szkolnego, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił, że ministerstwo chce, aby jak najwięcej uczniów powyżej 12. roku życia zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Priorytetem na nowy rok szkolny jest stacjonarny tryb nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki pandemia koronawirus szczepienia COVID-19 Koronawirus w Polsce

Wiceminister edukacji i nauki: nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli

- Nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli. Nie będzie też obowiązku organizowania punktów szczepień w budynkach szkolnych - podkreślił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Przypomniał, że nauka w szkołach od 1 września będzie odbywać się stacjonarnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna dzieci koronawirus nauczyciel Ministerstwo Edukacji i Nauki rok szkolny Przemysław Czarnek

"Głupota czy manipulacja?". Piontkowski o wpisie dziennikarki, że dla Polaków nie powstały obozy zagłady

 - Nie wiem czy to jest głupota, brak wiedzy czy po prostu świadoma manipulacja – tak wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski skomentował wpis dziennikarki Jewish Telegraphic Agency Katarzyny Markusz, że "dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żydzi Holokaust II wojna światowa

"Nie jest wiążąca dla Polski". Wiceminister edukacji o rezolucji PE ws. aborcji

- Polska konstytucja jednoznacznie chroni życie od samego początku - przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji narodowej komentując przyjęta rezolucję, według której dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji jest prawem człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Tadeusz Płużański Ministerstwo Edukacji i Nauki Koronawirus w Polsce aborcja Polskie Radio 24

"Należy wzmocnić kompetencje kuratora oświaty". Dariusz Piontkowski o forsowaniu ideologii LGBT w szkołach

- Proponujemy, aby kurator oświaty jako urzędnik reprezentujący państwo otrzymał szersze kompetencje w dziedzinie dotyczącej wchodzenia do szkół organizacji pozarządowych. Chcemy, aby mógł on wyrażać swoją opinię. I w przypadku zauważenia elementów groźnych dla dzieci - uniemożliwić takiej organizacji prowadzenie zajęć w szkołach - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Piontkowski, wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła edukacja dzieci

Wiceszef MEiN: kuratorzy oświaty powinni mieć większy wpływ na organizację spotkań w szkołach

- Proponujemy, aby kuratorzy oświaty otrzymali szersze kompetencje w kwestii wchodzenia do szkół organizacji pozarządowych. Chcemy, aby mogli oni wyrażać swoją opinię. I w przypadku dostrzeżenia elementów groźnych dla dzieci - uniemożliwić organizację spotkania - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej