Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Nie żyje Ewa Dałkowska. "Najlepszą nauką było obserwowanie jej przy pracy"

W niedzielę, 8 czerwca, w wieku 78 lat odeszła Ewa Dałkowska, znakomita aktorka teatralna, filmowa i radiowa. - Była niezwykłą postacią, zupełnie niepospolitą i ekstrawagancką. Była bardzo zdolną aktorką, ale też takim niepokornym duchem. To połączenie cech, które w aktorstwie i w życiu bardzo sobie cenię - mówiła w Dwójce Magdalena Popławska, która przez wiele lat współtworzyła ze zmarłą zespół Nowego Teatru w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Dałkowska odeszli 2025 aktorka KULTURA Nowy Teatr Magdalena Popławska TEATR

"Ja, demon?". Pytanie, które stawia nowa wystawa w Muzeum Manggha w Krakowie

- To dla mnie kluczowe pytanie. Każdy z nas nosi w sobie demona. Niezależnie, kim jesteśmy, intelektualistami, artystami czy kimkolwiek innym. To jest nasza cecha. Tylko od nas zależy, czy tego demona uwolnimy - mówiła w Dwójce Anna Król, kuratorka krakowskiej wystawy "Sto nocnych zjaw. Duchy, demony i upiory w sztuce Japonii i Zachodu".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Anna Król Maria Czok wystawa Dwójka SZTUKA KULTURA Kraków

Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz na czele festiwalu

- Jesteśmy świeżo upieczonymi dyrektorami i bardzo nas to cieszy. Fajne jest też to, że dzielimy tę funkcję, a nie jesteśmy każdy sobie. To dla nas bardzo poważna sprawa - mówili w Dwójce Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz przed premierową odsłoną festiwalu Break in Classic.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Józef Orliński Dwójka Aleksander Dębicz Roch Siciński KULTURA Break in Classic muzyka klasyczna Otwock Wielki MUZYKA

Międzynarodowy Dzień Archiwów. Instytucje zapraszają na Archifest

Historia warszawskich Siekierek z perspektywy roślin, archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, 20-lecie międzywojenne w Kaliszu, opowieści z Psiego Archiwum Społecznego czy kuchenne receptury od pewnej niezależnej szlachcianki z folwarku Czarnogłów. To tylko kilka z tematów wydarzeń organizowanych przez archiwa społeczne w ramach "Archifest. Dni archiwów społecznych".
Zobacz więcej na temat:  archiwum społeczne Marta Michalska Jakub Jamrozek Dwójka historia Polski społeczeństwo KULTURA

Kultura, która buduje demokrację, czyli Forum "Europa z widokiem na przyszłość"

Dyskusje o kulturze dialogu, wyobrażonych wspólnotach, współczesnych kryzysach i cyfrowej demokracji toczyły się w ciągu ostatnich dni w Europejskim Centrum Solidarności. Wszystko to podczas XI Międzynarodowego Forum "Europa z widokiem na przyszłość. Parlament Słowa". W wydarzeniu wzięli udział intelektualiści z kilkunastu krajów świata, którzy rozmawiali o tym, co dziś boli, dzieli i łączy Europę.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej prezydencja Polski w UE Monika Zając Europejskie Centrum Solidarności Robert Piaskowski KULTURA Dwójka

Olga Tokarczuk: literatura to najbardziej wyrafinowany sposób komunikacji

- Literatura jest najbardziej wyrafinowanym sposobem komunikacji między ludźmi - powiedziała Olga Tokarczuk podczas spotkania na XI Międzynarodowym Forum "Europa z widokiem na przyszłość. Parlament Słowa" w Gdańsku. Noblistka dodała, że wyobraźnia staje się dziś najważniejszą funkcją rozumu.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk forum Gdańsk literatura literatura polska Dwójka KULTURA prezydencja Polski w UE

"No Women! No King!". Warsztaty z budowania spektaklu

- Jestem reżyserem, który pracuje dużo w różnych krajach. Mam możliwości wejścia na wielkie sceny, a w Polsce moją tradycją jak chodzi o spektakle operowe były też stadiony. Razem z fundacją Jutropera, z którą współpracuję od lat, chcieliśmy to wykorzystać - mówił w Dwójce Michał Znaniecki, kurator artystyczny warsztatów "No Women! No King!".
Zobacz więcej na temat:  Michał Znaniecki warsztaty Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA opera

"Frida" w Operze Wrocławskiej. Polska premiera baletu o wyjątkowej artystce

- Jako kierownik Baletu Opery Wrocławskiej poszukuję tytułów nieoczywistych. Mam też świadomość, że wśród wrocławskiej publiczności jest wiele osób zaciekawionych współczesnością, a jednocześnie poszukujących jakiejś narracji, historii - mówiła w Dwójce Małgorzata Dzierżon przed polską premierą spektaklu "Frida".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zieliński Frida Kahlo balet Opera Wrocławska Dwójka taniec choreografia Małgorzata Dzierżon

Z ziemi i powietrza. Nikt nie fotografował Warszawy tak jak Zbyszko Siemaszko

Pochodził z Wilna, ale wskutek historycznych zawirowań swoje dorosłe życie związał z Warszawą. W marcu minęło 10 lat od jego śmierci, a przed nami jeszcze bardziej okrągła, bo 100. rocznica jego urodzin. Z tej okazji o Zbyszku Siemaszce przypomni stołeczny Dom Spotkań z Historią, który w sierpniu wznowi plenerową wystawę "Latając nad Warszawą. Fotografie Zbyszka Siemaszki z lat 60. i 70.".
Zobacz więcej na temat:  fotografia Zbyszko Siemaszko Dom Spotkań z Historią rocznica Dwójka KULTURA wystawa zdjęcia Warszawa

Najstarsza książnica poza granicami kraju. Biblioteka Polska w Paryżu

Biblioteka Polska w Paryżu (fr. Bibliothèque polonaise à Paris) założona została w 1838 roku przez m.in. księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i Juliana Ursyna Niemcewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji. Miała za zadanie zbieraćm ocalałe od grabieży i zniszczeń, polskie książki i pamiątki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Biblioteka Polska Paryż Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Adam Mickiewicz Fryderyk Chopin KULTURA dziedzictwo narodowe Aldona Łaniewska-Wołłk

Nie tylko ekspozycja, ale i wypłata. Kultura instytucjonalna reguluje honoraria

Pierwsze instytucje artystyczne, czyli Trafostacja Sztuki w Szczecinie, BWA Wrocław, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, podpisały "Nowe Porozumienie w sprawie minimalnych honorariów dla artystów". Umowa zakłada uregulowanie kwestii wynagrodzeń dla artystów biorących udział w wystawach.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wynagrodzenia KULTURA Antoni Burzyński artysta Dwójka