Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

Piotr Gliński o odzyskiwaniu zrabowanych dzieł sztuki: specjalny departament zajmuje się tylko tymi sprawami

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w wywiadzie dla "Super Expressu" powiedział, że "Polska nie może płacić za odzyskanie swojej własności. W zależności od sytuacji możemy negocjować zwrot kosztów przechowywania lub konserwacji. 99 proc. dzieł sztuki udaje się odzyskać bez jakichkolwiek kosztów".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Piotr Gliński pieniądze dzieła sztuki II wojna światowa POLSKA społeczeństwo

Piotr Gliński: kwestia reparacji jest polską racją stanu

Wicepremier Piotr Gliński w "Trójkowym komentarzu dnia", odnosząc się do opublikowanego w czwartek raportu nt. strat wojennych w czasie II wojny światowej, ocenił, że "kwestia reparacji jest polską racją stanu". – Hasło "bez przedawnienia" jest bliskie całemu społeczeństwu – podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski dzieła sztuki zbrodnie wojenne Piotr Gliński Bartłomiej Graczak społeczeństwo Trójka Bez Przedawnienia

Wojenne straty - jak wygląda proces odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki?

Po raz pierwszy podliczono je w 1944 roku, jeszcze w podziemiu. Materiał przesłano polskiemu rządowi, znajdującemu się na emigracji. Katalog ukradzionych i straconych w wyniku II wojny światowej dzieł sztuki. - Dane powojenne mówiły o tym, że ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki zostało zagrabionych, zniszczonych - zwraca uwagę Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska II wojna światowa dzieła sztuki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wojenne straty polskiej kultury i walka, by odzyskać to, co ocalało

"Gdybanie" to głównie domena pisarzy science fiction, ale także historyków. Jednak także w przestrzeni publicznej od pewnego czasu pojawia się pytanie: jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie wybuchła II wojna światowa, gdyby Polska nie została w niej tak bardzo poszkodowana? Można się zastanawiać, jak rozwinęłaby się gospodarka, jakich odkryć dokonaliby naukowcy, jakie skarby kultury wciąż moglibyśmy podziwiać i jakie nowe dzieła by powstały?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA strata II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler Trójka

Dorota Janiszewska-Jakubiak o pasji w obcowaniu z zabytkami

Od lat zajmuje się ratowaniem polskiego dziedzictwa narodowego. Gościem Programu 1 Polskiego Radia była Dorota Janiszewska-Jakubiak, historyk sztuki, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, która opowiedziała o swojej życiowej pasji oraz dokonaniach placówki. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Narodowy Instytut Dziedzictwa SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom

Chemicy z UW we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Specjalny organożel pozwala w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar SZTUKA zabytki dzieła sztuki restauracja KULTURA NAUKA muzeum chemia Uniwersytet Warszawski

Hanna Wróblewska: ważne są dzieło i postawa artystyczna twórcy [ZOBACZ WIDEO]

- Jeżeli patrzysz na sztukę ostatnich 30 lat, możesz się zdziwić, że artyści pewne rzeczy wiedzieli, przeczuwali, pokazali wcześniej, niż weszły one do obiegu - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, wicedyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego, a w latach 2010-2021 szefowa Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Dwójka Robert Mazurek malarstwo KULTURA

O ratowaniu dóbr kultury Ukrainy. Prof. Wojciech Kowalski: na początku były to spontaniczne akcje

- Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację - przyznał w audycji Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Kowalski, dyplomata i były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury, obecnie powołany przez MKDNiS do ochrony dóbr kulturalnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska KULTURA wojna na Ukrainie Ukraina dzieła sztuki

KRONIK@ - nowa jakość dostępu do zbiorów polskiej nauki i kultury

- W tym momencie w portalu jest ponad 700 tys. różnych zbiorów cyfrowych, ale to nie koniec. Z samej Polony przenieśliśmy 3 mln 600 tys. obiektów, które są dołączane - mówił w Dwójce Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, o portalu KRONIK@. Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja dzieła sztuki Jakub Kukla Dwójka Biblioteka Narodowa Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Wenecja wystawa Dwójka Michał Nowak SZTUKA surrealizm

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA dzieła sztuki KULTURA