Polskie Radio
Section05
Edith Piaf

Edith Piaf – w 60. rocznicę śmierci. "Była nieludzko autentyczna"

- Wielkim sukcesem Edith Piaf było to, że przez wiele lat śpiewała na ulicach. Jak się słucha jej późniejszych rzeczy, często oratoryjnych w formie, to nadal słychać tam tę samą autentyczność. To pozostało jej do końca - mówiła w Dwójce Joanna Rawik, autorka książki o Edith Piaf pt. "Ptak smutnego stulecia". We wtorek (10.10) mija 60. rocznica śmierci wielkiej damy francuskiej piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Edith Piaf biografia KSIĄŻKA Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka rocznica Joanna Rawik

Filmowa Francja. Subiektywny przewodnik po francuskiej kinematografii

Francja to kolebka kina. Narodziło się ono w 1895 roku w podziemiach małej paryskiej kawiarenki, w której po raz pierwszy zaprezentowano kinematograf i wyświetlono ruchome obrazy. A za wszystkim stali bracia Lumière, którym na pewno nie śniło się, że ponad 100 lat później nieme kino zostanie uhonorowane filmem "Artysta". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Francja FILM Paryż Brigitte Bardot Catherine Deneuve Edith Piaf Roman Polański Marion Cotillard Louis de Funes Saint-Tropez Montmartre Afryka Andrzej Żuławski Krzysztof Kieślowski

Odrobina szaleństwa na co dzień

Artyści w twórczym uniesieniu przypominają szaleńców, którzy nie mają kontaktu z rzeczywistością. Ktoś porażony nadmiernym uczuciem również może zachowywać się nieobliczalnie. "Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy" – taką diagnozę postawiły Elektryczne Gitary prawie 30 lat temu. Jakże proroczo wobec tego, co obserwujemy współcześnie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka hp MUZYKA Jacques Dutronc Andrzej Jarecki The Beatles Dalida Edith Piaf Monika Małkowska Trójka