Polskie Radio
Section05
edukacja

Jak powinna wyglądać lista lektur szkolnych według uczniów?

Trwa dyskusja wokół kanonu lektur szkolnych. Jak wyglądałaby lista lektur, gdyby mieli ją ułożyć sami uczniowie? Co w tej chwili najchętniej czyta młode pokolenie? O tym porozmawiamy w audycji "Cztery pory roku" z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, laureatem Orderu Uśmiechu, wieloletnim redaktorem naczelnym pisma dla dzieci "Świerszczyk".
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka książki KSIĄŻKA lektury edukacja

Kanon lektur szkolnych. Jakie książki powinny się w nim znaleźć? Co wykreślić, co dodać?

Czy powinien obowiązywać jeden kanon lektur szkolnych? Jeśli tak - jakie książki muszą się w nim znaleźć? Czy ważniejsze jest, by zapoznać dzieci z historią literatury, tekstami sprzed wielu lat, czy większy nacisk należy położyć na współczesnych autorów? Czy lektury powinny nade wszystko pokazywać prawdę o świecie, naszej historii, czy być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci, by chętniej sięgały po książki w ogóle?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura edukacja szkoła lektury lektury szkolne KULTURA

Wiedza o zdrowiu - nowy przedmiot w szkołach? MEN pracuje nad zmianami w systemie edukacji

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w systemie edukacji. Do tej pory pojawiły się propozycje odchudzenia podstawy programowej, uszczuplenia listy lektur czy zniesienia prac domowych. Od jakiegoś czasu mówi się też o odnowionej edukacji zdrowotnej. Wprowadzenie nowego przedmiotu postulował niedawno Rzecznik Praw Pacjenta; MEN z kolei zapowiada, że ma już pewne plany w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Zdrowia edukacja szkoła uczniowie reforma szkolnictwa

TYLKO U NAS Nikła wiedza pacjentów o zdrowiu. Pediatra alarmuje

- Pacjenci coraz bardziej rozumieją, że to, czy zachorujemy na jakąś chorobę lub czy jej przebieg będzie ciężki, jest w jakimś stopniu pod naszą kontrolą - mówi lekarz pediatra Monika Działowska, autorka bloga "Pediatra na zdrowie". Dodaje jednak, że wiedza o zdrowiu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest znikoma, a wszyscy nadużywają informacji o leczeniu z internetu. W rozmowie z Przemysławem Goławskim zwraca uwagę na to, o czym powinniśmy pamiętać, chcąc zachować zdrowie, oraz obala mity nt. opieki pediatrycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie dzieci dziecko młodzież społeczeństwo STYL ŻYCIA medycyna pediatra Przemysław Goławski edukacja lekarz rodzice

Język polski dla obcokrajowców. Co ich śmieszy, a co jest trudne?

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. My mówimy w tym języku od dziecka, choć zdarza się, że sprawia nam problemy. Dla obcokrajowców jest prawdziwym wyzwaniem - Chińczycy mają problem z naszym "r", osoby anglojęzyczne z przypadkami. A jak jest z ortografią?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz język polski język ojczysty języki obce NAUKA edukacja Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Czy język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie?

"Porzuciłem naukę, nie próbuję już tego opanować". Język polski do najłatwiejszych nie należy, trudno go zrozumieć, a jeszcze trudniej opanować - stwierdzili zgodnie obcokrajowcy, z którymi rozmawiał dziennikarz radiowej Jedynki. - To jest taki mit, z którym musimy się mierzyć. Język polski wcale nie jest najtrudniejszym językiem świata, jak niektórzy by chcieli - podkreślił gość "Czterech pór roku" dr Konrad Szamryk, językoznawca, lektor języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego edukacja

Ograniczenie prac domowych. MEN doprecyzuje rozporządzenie

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała, że resort chce doprecyzować przepisy dotyczące ograniczenia prac domowych. Na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży wiceszefowa MEN zapowiedziała, że w rozporządzeniu ws. ograniczenia prac domowych pojawi się definicja "pisemnych prac" i - prawdopodobnie - "pracy praktyczno-technicznej". Do projektu negatywnie odnieśli się posłowie PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Sejm polityka Ministerstwo Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer praca domowa szkoła