Polskie Radio
Section05

energetyka

PR24 Raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. Jakóbik: trzeba rozstrzygnąć kwestię wyceny aktywów

- Kwestia wyceny jest do rozstrzygnięcia. Jeżeli ktoś podjął złą decyzję finansową, działał na szkodę spółki, to są określone przepisy regulujące odpowiedzialność karną. Nie chcę tego rozstrzygać, bo są zastrzeżenia co do samej metodologii wyliczeń NIK - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Jakóbik Orlen lotos GOSPODARKA

Polityka klimatyczna UE. Sawicki: jestem zwolennikiem energii czystej, ale stawianie barier wywoła opór

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przejście na energię odnawialną powinno odbywać się przy udziale nauki i badań, a nie stawianych "nakazów, zakazów i barier".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Zieliński Unia Europejska Komisja Europejska Marek Sawicki PSL klimat środowisko emisja co2 dwutlenek węgla Europejski Zielony Ład polityka OZE energia elektryczna POLSKA

Mrożenie cen energii nie dla wszystkich? Minister klimatu wyjaśnia i wskazuje kluczowe kryterium

W ciągu 2-3 tygodni w resorcie klimatu powstaną przepisy dotyczące mrożenia cen energii w drugiej połowie roku - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, rozwiązania będą uwzględniały kryterium dochodowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna ceny energii Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA społeczeństwo

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla. Transformacja energetyczna w UE przynosi efekty

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z danych think-tanku Ember. W przypadku Polski, po raz pierwszy wytwarzanie ze słońca i wiatru przekroczyło 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE węgiel energia elektryczna emisja co2 Unia Europejska

Jak magazynować energię? Rozwiązaniem może być bateria lodowa

W przypadku energii można wymienić dwa problemy: jej wytwarzanie oraz sposób magazynowania. Pierwszy z nich rozwiązują np. odnawialne źródła, ale akumulatory nie najlepiej radzą sobie z przechowaniem dużych ilości energii elektrycznej. Z pomocą może przyjść jednak bateria lodowa, nad którą Politechnika Wrocławska pracuje razem z dwiema polskimi firmami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar energia Politechnika Wrocławska

Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Kuba Witkowski energia technologie

300 mln euro dla Polski w związku z zamykaniem elektrowni i kopalni. Jest zgoda KE na program pomocy

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości 300 milionów euro w związku z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Program ma złagodzić koszty społeczne. Jest to rządowe wsparcie, wypłacane z krajowego budżetu. Jednak pomoc publiczna zawsze wymaga zgody Komisji Europejskiej, która pilnuje, by konkurencja na unijnym rynku nie była zakłócona.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska bezpieczeństwo energetyczne węgiel

ANALIZA Transformacja energetyczna bardzo kosztowna dla UE i Polski. Francuski think tank podpowiada, skąd wziąć pieniądze

Około 1,5 bln euro rocznie ma kosztować Unię Europejską transformacja energetyczna i osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej do 2050 roku. Środki mają być przeznaczone m.in. na dekarbonizację i inwestycje w odnawialne źródła energii. W Polsce, według francuskiego think tanku Institut Rousseau, wydatki roczne szacuje się na 90 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska transformacja energetyczna Polska w Unii Europejskiej GOSPODARKA

Notyfikacja umowy społecznej dla górnictwa. Przedstawiciele rządu jadą do Brukseli

Minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka i minister aktywów państwowych Borys Budka będą dziś rozmawiać w Brukseli z unijnymi komisarzami o notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. Według działaczy Solidarności, notyfikacja spowoduje, iż pomoc dla polskiego górnictwa będzie zgodna z prawem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA górnictwo Ministerstwo Aktywów Państwowych Unia Europejska Solidarność