Polskie Radio
Section05

energetyka

PR24 Kontrowersje wokół SMR. Ekspert: dopuszczam możliwość, że Orlen się z tego wycofa

- Projekt SMR znajduje się na hamulcu politycznym i pojawiają się wokół niego czarnego chmury. Potwierdziła to wtorkowa Rada Gabinetowa i słowa, które padły z ust premiera. Sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona, bo nie dotyczy tylko nas. Mamy partnera amerykańskiego i zamieszanie stawia nasze państwo w nieprzejrzystej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu energetyka24.com Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen Jakub Wiech elektrownia atomowa energia atomowa

Małe reaktory atomowe. Premier Tusk: projekt przeprowadzony ze szkodą dla interesów państwa

Premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie był informowany o negatywnych opiniach służb wobec realizacji projektu lokalizacji i budowy małych reaktorów jądrowych. Premier podkreślił, że z opinii służb wynika, iż projekt zrealizowany przez poprzednią ekipę rządzącą został przeprowadzony ze szkodą dla państwa polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Rząd Donalda Tuska polityka Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Orlen Andrzej Duda Daniel Obajtek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego środowisko atom Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia atomowa Centralne Biuro Antykorupcyjne Synthos GOSPODARKA

KOMENTARZ Minister klimatu i środowiska o energetyce jądrowej: będziemy przyspieszać tempo

Nie jestem w stanie w tej chwili zapewnić, czy przyjęty harmonogram prac nad rozwojem energetyki jądrowej jest realny do wprowadzenia - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zaznaczyła, że wyjaśni się to dopiero przy aktualizacji polityki jądrowej państwa, nad którą pracuje już resort. Jednocześnie podkreśliła, że Polska potrzebuje pierwszych bloków jądrowych w latach 2033-2035, by zrealizować cele klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa Ministerstwo Klimatu i Środowiska inwestycje Paulina Henning - Kloska POLSKA polityka

Czy pakiet akcji rafinerii w Schwedt trafi w polskie ręce? Niemiecki rząd rozważa wywłaszczenie Rosjan

Niemiecki rząd rozważa wywłaszczenie rosyjskiego koncernu Rosnieft, będącego większościowym udziałowcem rafinerii PCK w Schwedt (Brandenburgia). Rosyjska spółka, która od września 2022 r. podlega niemieckiemu zarządowi powierniczemu, zostanie zbadana w ramach audytu - poinformował portal "Spiegel", powołując się na informacje z ministerstw oraz agencji dpa i Reuters.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Niemcy