Polskie Radio
Section05

energia atomowa

Belgia: zostanie zamknięty jeden z reaktorów jądrowych. Tak zdecydowała francuska firma

Jeden z reaktorów jądrowych w Belgii - Doel 3 - zostanie dziś ostatecznie zamknięty i wyłączony. Tak zdecydowała francuska firma Engie, zarządzająca elektrowniami atomowymi mimo apeli o przedłużenie okresu użytkowania. Wzywał do tego między innymi rząd federalny w Belgii, ale francuska spółka uważa, że były to pozorowane działania. O szczegółach korespondentka IAR, Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka energetyka Europa Belgia

"Co najmniej 50 proc. udziału polskich firm". Oferenci rozwiązań dla projektu jądrowego składają deklaracje

Firmy oferujące technologie dla polskiego projektu jądrowego deklarują, że w pierwszej fazie udział polskich przedsiębiorstw w inwestycji może wynosić ok. 50 proc. wartości, a w dalszych fazach udział ten będzie rósł - zadeklarowali przedstawiciele trzech oferentów podczas konferencji "Atom dla Polski", zorganizowanej przez Klub Energetyczny i Wydział Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa konferencja

SONDAŻ Kryzys energetyczny w Europie. Większość Belgów obawia się, że nie starczy im na rachunki

Dwie trzecie mieszkańców Belgii boi się, że nie będzie w stanie zapłacić wysokich rachunków za gaz i prąd. Tyle samo jest przeciwnych zamykaniu reaktorów jądrowych w 2035 r. - zwraca uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Tak wynika z sondaży opublikowanych w belgijskich mediach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela energia Beata Płomecka

Ceny maksymalne na energię w UE. PIE: w Polsce objęłyby wytwórców 48 procent energii elektrycznej

Pomysł wprowadzenia cen maksymalnych na energię elektryczną może okazać się kołem ratunkowym dla unijnych firm i gospodarstw domowych - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce objęłyby one wytwórców 48 proc. energii elektrycznej - oszacowano w najnowszym Tygodniku Gospodarczym PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA prąd węgiel

KE ogłosiła plan walki z kryzysem energetycznym. Znamy szczegóły działań

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys - to propozycje Komisji Europejskiej, które mają doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Plan zarysowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłaszając rano orędzie o stanie Unii. Kilka godzin później Komisja opublikowała szczegóły.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska energia elektryczna Unia Europejska ETS

Elektrownia atomowa w Polsce. Wróblewski: to ważne wsparcie dla polskich uczelni i środowiska naukowego

- W przypadku oferty budowy elektrowni atomowej bardzo istotne jest, aby szła za tym cała infrastruktura naukowa. W ofercie powinno być zawarte wsparcie dla uczelni, szkolenie ekspertów, którzy rozwijaliby te projekty i byli w stanie z czasem stworzyć w Polsce środowisko naukowe zajmujące się tą technologią - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna Antoni Trzmiel

Elektrownia jądrowa w Polsce. Jakóbik: gospodarka będzie ulegała dalszej elektryfikacji

- Po ponad 30 latach mamy możliwość wyboru technologii i przygotowania się do budowy elektrowni atomowych. Mam nadzieję, że decyzja zostanie wydana niebawem. Rząd ma wszelkie informacje potrzebne do podjęcia rzeczowej, merytorycznej decyzji o podjęciu budowy elektrowni atomowej w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna Antoni Trzmiel

Samorządy współwłaścicielami elektrowni atomowej? Śmiała koncepcja polskich naukowców

Przy zastosowaniu odpowiedniego modelu biznesowego i organizacyjnego, samorządy i inni końcowi odbiorcy energii mogliby stać się współwłaścicielami elektrowni jądrowej, zapewniającej im najtańszą możliwą energię. Autorska koncepcja zakłada, że państwo buduje elektrownię jądrową, a następnie sprzedaje ją końcowym odbiorcom energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektrownia atomowa samorząd inwestycje energetyka bezpieczeństwo energetyczne konferencja

Marcin Roszkowski: energetyka atomowa potrzebna jest Polsce już teraz

- W roku 2035 elektryfikacja gospodarki polskiej i europejskiej będzie na zupełnie innym poziomie, dużo usług, m.in. transporty czy ciepłownictwo będzie oparte na energii elektrycznej, będziemy jej potrzebować bardzo dużo - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Tadeusz Płużański bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna

Eksperci: pilna decyzja o wyborze partnera przy budowie elektrowni jądrowej jest niezbędna

Choć dziś przede wszystkim problemem jest węgiel, którego potrzebujemy więcej niż obecnie mamy dostępne, to musimy myśleć strategicznie i jak najszybciej wybrać partnera, który wybuduje w Polsce elektrownię jądrową. Czynników przy wyborze będzie wiele bo liczy się i tempo, i cena, i szersze powiązania gospodarczo-polityczne - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne węgiel

Polonia wobec nowych wyzwań. W Warszawie obradował Światowy Kongres "Kraj - Emigracja"

W Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano - organizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - Światowy Kongres "Kraj – Emigracja". Wzięło w nim udział ponad 350 Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Afryka Ukraina wojna na Ukrainie Polonia Polacy za granicą II wojna światowa reparacje wojenne Kresy

"Zielony fundamentalizm" doprowadził do kryzysu. Belgijski ekspert ocenia niemiecką politykę energetyczną

Berlin nie tylko sam wpędził się w pułapkę zależności od Kremla, ale wykorzystując swoje znaczenie na arenie UE, pociągnął za sobą całą Unię - uważa belgijski ekspert ds. energetyki, profesor uniwersytetu w Liege, Damien Ernst. Dodaje, że jedynym wyjściem z sytuacji jest "definitywne wyeliminowanie zielonych radykałów z wszelkich procesów decyzyjnych" związanych z polityką energetyczną UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel elektrownia atomowa OZE Niemcy bezpieczeństwo energetyczne ŚWIAT Europa