Polskie Radio
Section05
Ernest Zozuń

Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Ernest Zozuń: nam się takie wydarzenia nie śniły

- Nagle spadła na nas jak grom z jasnego nieba wiadomość, że rozbił się prezydencki samolot. Nam się takie wydarzenia, nawet w największym dziennikarskim koszmarze, nie śniły - przyznaje Ernest Zozuń, który był tego dnia w delegacji na cmentarzu w Katyniu. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią, najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego i ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Ernest Zozuń katastrofa smoleńska Smoleńsk

Rosja ma szczepionkę na koronawirusa? Ekspert: to pewnego rodzaju kłamstwo

– Wielka Brytania, Izrael, USA czy niektóre państwa UE tak jak Rosja mają szczepionkę na koronawirusa, tylko tam procedury zarejestrowania jej w ministerstwie zdrowia są bardziej skomplikowane i wymagają testów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Rosja pandemia COVID-19 Władimir Putin choroba wirus zdrowie Ernest Zozuń

Ekspert: odcięto komunikację na Białorusi i trudno liczyć na szybkie pojawienie się nowych liderów

– Opozycja białoruska jest jak hydra, na miejsce odrąbanej głowy wyrastają kolejne, ale na pojawienie się nowych liderów potrzeba czasu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartek Tesławski z portalu Na Wschodzie, odnosząc się do wyjazdu Swiatłany Cichanouskiej z Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Ernest Zozuń ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi

Kamil Kłysiński: Putin szybko pogratulował Łukaszence i przekazał mu sugestywny komunikat

– W krótkim, ale treściwym komunikacie Władimir Putin dał do zrozumienia Aleksandrowi Łukaszence, że Mińsk powinien zacieśniać więzi integracyjne z Rosją w ramach państwa związkowego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Kłysiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Ernest Zozuń ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Kamil Kłysiński

Wojciech Konończuk: białoruskie społeczeństwo ma dość obecnej władzy

– W tym roku sytuacja jest zasadniczo inna, dlatego że zmieniło się społeczeństwo, które bardzo wyraźnie pokazuje, że ma dość obecnej władzy, że poczucie sprawiedliwości, godności zostało głęboko podważone przez działania władz – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Konończuk Polskie Radio Trójka Ernest Zozuń ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi

Protesty w Bułgarii. Ekspert: premiera Borisowa nie ma za bardzo na kogo wymienić

– Bułgarski schemat byłby najbliżej tego, który panuje na Ukrainie. Są, nazwijmy to, "biznesmeni", którzy prywatyzują sobie partie polityczne po to, żeby mieć wpływ polityczny i zapewnić ochronę swoim, nie zawsze w pełni legalnym, interesom – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). W Sofii i innych miastach Bułgarii trwają antyrządowe protesty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Ernest Zozuń Bułgaria Bałkany Europa

Świat w obliczu pandemii COVID-19. "Organizacje międzynarodowe mogły zadziałać szybciej"

– Z całą pewnością jeśli chodzi o Unię Europejską, jak i o Światową Organizację Zdrowia czy o Organizację Narodów Zjednoczonych - one mogłyby zadziałać szybciej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Szymon Zaręba z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odnosząc się do reakcji organizacji międzynarodowych na pierwsze sygnały dotyczące pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Ernest Zozuń pandemia koronawirus COVID-19 Światowa Organizacja Zdrowia WHO Szymon Zaremba

Konflikt Armenia-Azerbejdżan. Ekspert: Rosja wykorzystuje ten konflikt dla swoich celów

– Brak postępów w rozwiązywaniu konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem bierze się również z polityki Rosji, sposobu w jaki sposób Moskwa instrumentalizuje ten konflikt, by wpływać na relacje między państwami regionu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Europa Ernest Zozuń koronawirus Armenia Azerbejdżan

Dzień Bastylii w cieniu pandemii. Publicysta: francuska tożsamość na zakręcie

– We Francji padło hasło, że jesteśmy jednym narodem i trochę wygląda to na "chciejstwo". Jeśli dziś Francuzi budują ideę jedności narodowej, to mam wrażenie, że mogą to zrobić wokół koronawirusa, bo nie bardzo jest wokół czego budować tę jedność – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Kowalczuk, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Francja Europa Ernest Zozuń koronawirus wirus

Ekspert: pomoc humanitarna i rozwojowa dla Afryki jest niezwykle potrzebna

– Afryka nie jest jednolitym miejscem, jest tam bardzo różnorodnie i miejsca biedy się zmieniają, ale problemy nie znikają. Bywa tak, że projekty związane z pomocą humanitarną bywają dochodowe dla krajów, które starają się pomagać Afryce, niemniej zarówno pomoc humanitarna jak i rozwojowa jest niezwykle potrzebna – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia dr Marta Bielawska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń ŚWIAT Afryka pomoc