Polskie Radio
Section05
fortepian

Martin Garcia Garcia: miło jest wracać do Warszawy

- Warszawa to dla mnie wspomnienia. I dzięki temu naprawdę miło jest tu wracać. W zasadzie za każdym razem - mówił w Dwójce hiszpański pianista Martin Garcia Garcia. Laureat III nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim był solistą poniedziałkowego koncertu (27.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski fortepian Karol Furtak Dwójka MUZYKA konkurs chopinowski 2020 koncert

Duet Zdybel-Nam/Kończal: fagot i fortepian to interesujące połączenie

- Naszą ideą od początku była promocja polskiej muzyki. Ta współpraca się rozwija, w zeszłym miesiącu wystąpiliśmy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Kompozycji na fagot i fortepian jest sporo, rzadko są wykonywane, staramy się je promować w miarę naszych możliwości - mówili w Dwójce fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam i pianista Szczepan Kończal. Artyści wystąpią w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" 25 marca o 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Kukla fortepian

Michał Szymanowski: Paderewski to nie była miłość od pierwszego wejrzenia

- Byłem wtedy studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej. Po drugiej stronie ulicy odbywał się Konkurs im. Paderewskiego i postanowiłem wziąć w nim udział. Gdy przystępowałem do rywalizacji, nie miałem w repertuarze właściwie żadnego utworu Paderewskiego. Musiałem nauczyć się dwóch krótkich miniatur, które były wymagane - mówił w Dwójce Michał Karol Szymanowski, pianista, kameralista i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Ignacy Jan Paderewski płyta

DCz #653. Claudio Arrau - gigant fortepianu

- Arrau obserwował wszystkie etapy rozwoju fonografii. Zaczął nagrywać w epoce akustycznej, tubowej. Mamy pierwsze nagrania – to był Chopin – potem były nagrania elektryczne, był mikrofon, który wprowadzono do studiów około roku 1925 (...).  Potem cała, nazwijmy to, nowożytna historia fonografii, czyli epoka mono i epoka stereo. I te ostatnie nagrania, które powstały w marcu 1991 roku w Szwajcarii, niedługo przed śmiercią artysty - mówił o chilijskim pianiście Claudio Arrau Przemysław Psikuta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Przemysław Psikuta muzyka klasyczna fortepian

"Artur Rubinstein. Łódzkie tropy" - małe tajemnice wielkiego pianisty

- Każdy ma prawo nie pamiętać po latach kilkudziesięciu, co się działo w jego życiorysie dziecięcym - bo książka dotyczy tych pierwszych 10 lat małego Arturka, które spędził w Łodzi - w związku z czym trzeba wybaczyć mistrzowi, że mógł coś przeinaczyć - mówił w Dwójce dr Maciej Janik, autor publikacji o łódzkim okresie życia Artura Rubinsteina.
Zobacz więcej na temat:  Artur Rubinstein Łódź biografia fortepian Dwójka Marcin Majchrowski

"Koncert Chopinowski". Z nagrań Leopolda Godowskiego cz. 3 [POSŁUCHAJ]

Leopold Godowski to legendarna postać świata czarno-białej klawiatury. Urodzony pod Wilnem, amerykański pianista, kompozytor i pedagog jako nauczyciel kształcił m.in. Jana Smeterlina. Na zakończenie cyklu trzech audycji poświęconych temu artyście, słuchaliśmy jego parafraz koncertowych sześciu chopinowskich walców w wykonaniu Jorge Boleta oraz tych samych utworów w oryginalnej wersji, w historycznych interpretacjach Dinu Lipattiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna fortepian MUZYKA Leopold Godowski

Piotr Matusik: Chick Corea dziękował mi za płytę

- Jest to dla mnie wieloletnia inspiracja, która trwa do dziś. Zdarzyło mi się nawet nagrać album "Tribute to Chick Corea", który wysłałem mistrzowi do Los Angeles. Miałem ten zaszczyt otrzymać od niego list z podziękowaniami i zdjęcie z autografem. Absolutnie wspaniały moment - mówił w Dwójce pianista Piotr Matusik. W najbliższy piątek (10.02) jego trio wystąpi w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  fortepian Jazz Piotr Metz koncert Dwójka MUZYKA

"Koncert Chopinowski". Z nagrań Leopolda Godowskiego cz. 1 [POSŁUCHAJ]

Leopold Godowski to legendarna postać świata czarno-białej klawiatury. Urodzony pod Wilnem, amerykański pianista, kompozytor i pedagog jako nauczyciel kształcił m.in. Jana Smeterlina. W audycji usłyszeliśmy dwie Etiudy Ges-dur z op. 10 i 25 oraz kilka wybranych Nokturnów z op. 9, 15, 27, nagranych przez Leopolda Godowskiego w latach 1926 i 1928. Dowiedzieliśmy się też o najważniejszych faktach z jego bogatego artystycznego życiorysu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna fortepian MUZYKA Leopold Godowski