Polskie Radio
Section05
gramofon

Muzyka, która żyje na sprzęcie, który żyje: dlaczego kochamy winyle i muzyczny sprzęt vintage

Płyty winylowe przeżywają renesans popularności na całym świecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z „winylami”, mnożą się giełdy, kwitnie handel w internecie. A równocześnie do łask powracają stary sprzęt muzyczny i gramofony, bo przecież na czymś trzeba tych płyt słuchać. Skąd się bierze ta ponowna kariera czarnego krążka?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA płyta gramofonowa Raf Uzar Piotr Firan Bartosz Bielecki Kuba Witkowski Trójka płyta winylowa

"Moje winylowe skarby". Poznaliśmy zwycięzców konkursu

Płyty winylowe od kilku lat przeżywają renesans popularności. Jedynka zaprosiła słuchaczy do udziału w wyjątkowym konkursie "Moje winylowe skarby", w którym pokazywano niezwykłe muzyczne kolekcje i pasje. Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy podczas trwania audycji "Muzyczna Jedynka" ogłosił zdobywców pierwszych trzech miejsc w konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Maciej Szajkowski Maria Szabłowska konkurs

Patefon - niezwykła grająca skrzynka

Muzykę możemy odtwarzać z różnych nośników, na przykład z płyt. Obecnie najpopularniejsze są małe, srebrne krążki, bądź te znacznie większe, nazywane winylami. Istnieją jednak specjalne płyty, które odtworzymy jedynie na patefonie. O tym, jak działają te urządzenia, w rozmowie z Agnieszką Ciecierską opowiedział pan Arkadiusz - słuchacz Polskiego Radia, który wylicytował współprowadzenie audycji w akcji "Choinki Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska

DCz #633. "Stefania Woytowicz występowała wszędzie"

"Jej artyzm unosił się pomiędzy histerią i ekstazą" - mówiła o Stefanii Woytowicz Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowej Dwójki, jak na antenie przypominał Wojciech Barcikowski podczas audycji poświęconej wielkiej polskiej sopranistce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Przemysław Psikuta opera Stefania Woytowicz śpiew Warszawska Jesień Krzysztof Penderecki Tadeusz Baird Henryk Mikołaj Górecki Deutsche Grammophon Solidarność muzyka klasyczna płyta