Polskie Radio
Section05

Grażyna Barszczewska

"Miłość w opałach" w Jedynce. Słuchowisko Zygmunta Miłkowskiego [POSŁUCHAJ]

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę urodzin Zygmunta Miłkowskiego - żołnierza, pisarza i działacza niepodległościowego - ustanowił rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego. Tworząc pod pseudonimem literackim Teodor Tomasz Jeż, był on jednym z najpłodniejszych, obok Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarzy polskich. Zapraszamy do Jedynki na słuchowisko "Miłość w opałach".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłkowski Andrzej Brzoska Marcin Nierubiec Aleksandra Głogowska Stanisław Brudny Dorota Landowska Marta Kurzak Ewa Domańska Stefan Pawłowski Przemysław Stippa Adam Cywka pr poleca

"Miłość w opałach". Słuchowisko Teodora Tomasza Jeża w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej

"Miłość w opałach" to powieść z dziejów Kroacji wydana w 1902 roku. To historia nieszczęśliwej miłości cesarza Leopolda I Habsburga, który przez dworskie intrygi i niespodziewane zwroty akcji traci szczęście, którego, jako młody nieśmiały mężczyzna, bardzo pragnie. W powieści nie zabrakło także wątku polskiego i tak charakterystycznej dla Miłkowskiego, tęsknoty za niepodległością swojego ukochanego kraju.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Aleksandra Głogowska Andrzej Brzoska Stanisław Brudny Dorota Landowska Marta Kurzak Ewa Domańska Stefan Pawłowski Przemysław Stippa Adam Cywka TEATR Teatr Polskiego Radia

PR24 "Dwa spojrzenia". Grażyna Barszczewska i Tomasz Adamek o byciu babcią i dziadkiem

W niedzielę przypada Dzień Babci, a w poniedziałek - Dzień Dziadka. Wnuczęta rysują laurki, kupują kwiaty i czekoladki, niosąc je swoim ukochanym dziadkom i babciom. Ale jak to jest być babcią? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła aktorka Grażyna Barszczewska - babcia doświadczona. O byciu dziadkiem mówił "nowicjusz" w tej dziedzinie - bokser Tomasz Adamek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński Tomasz Adamek Dzień Babci Dzień Dziadka rodzina

"Stara Kowalczukowa widzi". Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Stara Kowalczukowa widzi" powstało na podstawie opowiadania Wojciecha Kudyby "Niech im świeci". Główny bohater, ochroniarz Jerzy, obserwuje w trakcie mszy pogrzebowej modlącą się starą Kowalczukową. Ona o tym wie i nawiązuje z nim zagadkową, bo niewypowiedzianą rozmowę, dialog myśli. Ten intrygujący kontakt rozszerza się na innych, którzy zebrali się, by pożegnać zmarłego. Ale dla kogo rodzina Jerzego zebrała się w tym kościele?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kudyba Renata Baszun Piotr Gralak Krzysztof Wakuliński Stanisław Brudny Michał Jarmicki Arkadiusz Janiczek Anna Grycewicz Sławomir Orzechowski Gizela Bortel Ksawery Szlenkier Michał Walczak

"Stara Kowalczukowa widzi". Słuchowisko na podstawie opowiadania Wojciecha Kudyby w adaptacji i reżyserii Piotra Gralaka

Słuchowisko "Stara Kowalczukowa widzi" powstało na podstawie opowiadania Wojciecha Kudyby "Niech im świeci". Główny bohater, ochroniarz Jerzy, obserwuje w trakcie mszy pogrzebowej modlącą się starą Kowalczukową. Ona o tym wie i nawiązuje z nim zagadkową, bo niewypowiedzianą rozmowę, dialog myśli. Ten intrygujący kontakt rozszerza się na innych, którzy zebrali się, by pożegnać zmarłego. Ale dla kogo rodzina Jerzego zebrała się w tym kościele? Odpowiedź na to pytanie okaże się najważniejsza w życiu Jerzego - głównego bohatera.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Piotr Gralak Maciej Kubera Krzysztof Wakuliński Stanisław Brudny Michał Jarmicki Arkadiusz Janiczek Anna Grycewicz Sławomir Orzechowski Gizela Bortel Ksawery Szlenkier Michał Walczak

"Kwiaty Pani Zofii". Słuchowisko Rafała Skąpskiego i Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

"Kwiaty pani Zofii” to domknięcie cyklu słuchowisk opartych na wspomnieniach Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej. Poprzednie dwa zatytułowane były „Dziwne jest serce kobiece” oraz „Kobieta i wojna”. Wspomnienia ukazały się w trzech tomach, pod łącznym tytułem „Dziwne jest serce kobiece”; obejmują one lata 1900-1961, choć w reminiscencjach autorka sięga czasów powstania styczniowego. "Kwiaty pani Zofii” oparte są na tomie trzecim wspomnień dotyczącym lat powojennych.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 TEATR słuchowisko Rafał Skąpski Dobrosława Bałazy Krzysztof Wakuliński Ewa Serwa Robert Czebotar Mirosław Wieprzewski Piotr Makarski

Anna Seniuk: Leonard Pietraszak był samą prawdą

- Był samą prawdą, wszystkie role były niezwykle prawdziwe i dojmujące. A na planie był wspaniałym, uroczym kolegą. Kiedy to mówię, uśmiecham się i do państwa, do siebie, i do wspomnień, ponieważ chciałabym, żeby to było piękne wspomnienie o nim - tak o zmarłym (1.02) aktorze filmowym i teatralnym Leonardzie Pietraszaku mówiła jego koleżanka po fachu Anna Seniuk.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Pietraszak aktor odeszli 2023 Magdalena Zawadzka Dwójka Jakub Kukla

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Orzechowski: teatr odbywa się w wyobraźni widza

W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można obejrzeć m.in. spektakl w reżyserii Kingi Dębskiej "Oscar dla Emily", w którym tytułową rolę gra Ewa Wiśniewska. - Ja byłem tylko takim brzydkim dodatkiem do jej wizerunku na ekranie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Orzechowski, który zagrał rolę Henry’ego. A kim był w Teatrze Polskiego Radia?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Anna Stempniak Dwa Teatry Dwa Teatry 2021 TEATR KULTURA

Grażyna Barszczewska: gram na sobie, a to delikatny instrument [ZOBACZ WIDEO]

- Aniela Dulska ma wiele twarzy, ciągle żyje, co jest optymistyczne jeśli chodzi o twórczość Zapolskiej, a mniej optymistyczne gdy chodzi o cechy, które są niestety ciągle w nas. Wydaje nam się, że ta hipokryzja jest w naszych sąsiadach, znajomych, przyjaciołach, nieprzyjaciołach, a ona tkwi w nas - mówiła na antenie Dwójki aktorka Grażyna Barszczewska, wcielająca się w tytułową rolę podczas jutrzejszego Narodowego Czytania "Moralności pani Dulskiej".
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2021 Dwójka Jakub Kukla