Polskie Radio
Section05
historia Polski

Historyk: "Warszyc" zdawał sobie sprawę, jak Sowieci traktują żołnierzy AK, wiedział co robić po II WŚ

- Stanisław Sojczyński, na bazie struktur, jakimi dowodził w czasie okupacji niemieckiej, postanowił stworzyć organizację, której głównymi celami były samoobrona przed atakami ze strony Sowietów, ochrona społeczeństwa przed represjami, jak również zwalczanie pospolitego bandytyzmu - powiedział Paweł Wąs, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański PRL II wojna światowa ludzie

Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Uroczysta msza święta uczci pamięć poległych

W ramach przypadającej na 25 lutego 190. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (plac Szembeka) odprawi o godz. 12:30 uroczystą mszę świętą. Po Eucharystii, między 14.00 a 16:00, zostaną złożone wieńce przy pomniku Bitwy Grochowskiej (ul. Traczy/Szeroka).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powstanie listopadowe historia Polski

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku. Wiele tegorocznych obchodów ze względu na pandemię będzie dostępnych tylko podczas transmisji internetowych lub pod specjalnym rygorem sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski

Liczne koncerty, wystawy i debata. Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci historia Polski Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w Gdańsku specjalny koncert

Koncert piosenek partyzanckich, prezentacja eksponatów należących do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, koncert poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego – to najważniejsze inicjatywy organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci historia Polski Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej

Jan Rulewski: IPN zapełnia lukę, której w III RP nikt inny by nie zapełnił

- Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją dnia codziennego, najlepiej obrazują to liczby przedstawiające wejścia na jej stronę internetową, które mierzy się w setkach tysięcy. Co to znaczy? To, że ludzie potrzebują IPN - powiedział Jan Rulewski, były działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski

Jak wygląda życie kustosza na Zamku Królewskim w Warszawie?

- Jak słyszę słowo "kustosz" to wydaje mi się, że cała jestem pokryta kurzem i pajęczynami, i zaraz ktoś przyjdzie z miotełką, żeby mnie odkurzyć - śmieje się Agnieszka Lichacz z Zamku Królewskiego w Warszawie. - Nasza praca nie ma nic wspólnego z tym stereotypem, bo dziś przekazywanie historii odbywa się przy użyciu najnowocześniejszych technologii - dodaje Dominika Jackowiak.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA historia Polski Zamek Królewski muzeum Beata Kwiatkowska

Pamiątki po kpt. Białousie w Muzeum Historii Polski. Gliński: dzięki temu pokoleniu możemy decydować sami o sobie

Do zbiorów Muzeum Historii Polski trafiły pamiątki po kapitanie Ryszardzie Białousie ps. Jerzy dowódcy legendarnego batalionu AK "Zośka". - To wzruszające, że pamięć o tym pokoleniu, tych ludziach, wartościach - która jest szalenie ważna, bo te wartości są ważne - przetrwa, będzie zinstytucjonalizowana w Muzeum Historii Polski - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ryszard Białous Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa historia Polski

Adolf Dymsza. Czego jeszcze nie wiemy o "Dodku"?

To dla niego pisał teksty sam Julian Tuwim, to on był największą gwiazdą Qui Pro Quo, tylko on mógł pobić rekord maratonu tanecznego, kołysząc się na parkiecie... 48 godzin. A do tego występy w filmach, teatrach całej przedwojennej Polski i... pasja automobilisty. Resztę oraz to, czego nie wiemy jeszcze o Dodku, dopowie współautorka biografii pt. "Śmiech przez łzy - opowieść o Adolfie Dymszy - Dodku" - Elżbieta Draczyńska.
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski

79 lat temu gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz sformowania 1. Dywizji Pancernej

79 lat temu, 25 lutego 1942 roku, została powołana Pierwsza Dywizja Pancerna, dowodzona przez generała Stanisława Maczka. Formacja należała do największych jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Odegrała decydującą rolę w zwycięskiej dla aliantów bitwie pod Falaise w Normandii. Zdobyła Abbeville, Saint-Omer i Cassel we Francji, Ypres i Gandawę w Belgii, wsławiła się wyzwoleniem Bredy w Holandii.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Stanisław Maczek

Były więzień Auschwitz może dochodzić sprawiedliwości za "polskie obozy". Jest stanowisko rzecznika TSUE

Były więzień Auschwitz może dochodzić sprawiedliwości za użycie zwrotu "polskie obozy" w niemieckich mediach. Nawet jeśli nie wymieniały go z nazwiska. Takie stanowisko ogłosił rzecznik generalny TSUE. O sprawie jako pierwsza poinformowała Deutsche Welle.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd Trybunał Sprawiedliwości UE Auschwitz historia Polski Holokaust społeczeństwo