Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Cześć Jego Pamięci!" Kancelaria Prezydenta pożegnała Jana Lityńskiego

"Zmarł Jan Lityński - działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny. Uczestnik protestów w marcu 1968 roku, członek KSS „KOR”, działacz „Solidarności”" - napisała Kancelaria Prezydenta na twitterze. We wpisie przypomniała, że Jan Lityński po 1989 roku był posłem, ministrem i doradcą Prezydenta RP. "Cześć Jego pamięci!" - napisała kancelaria.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Lityński odeszli 2021 kancelaria prezydenta historia Polski

40. rocznica powstania NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Siwek: to zasługa kard. Wyszyńskiego

 - Gdyby nie osobista pomoc Kościoła jako instytucji i kard. Wyszyńskiego, który ostatnie miesiące swojego życia spędził na walce o Solidarność Rolników i prawa chłopów do zrzeszania się, dziś nie byłoby NSZZ Rolników Indywidualnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Siwek z NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Sławomir Siwek NSZZ HISTORIA PRL historia Polski rocznica

Poszukiwanie wspomnień i pamiątek po Cichociemnych w brytyjskim Essex

Na Wyspach trwa akcja ocalania pamięci o Cichociemnych - żołnierzach elitarnej jednostki szkolonej w środkowej Anglii. Organizacja historyczna English Heritage apeluje, by zgłaszali się do niej ludzie, którzy mają pamiątki lub wspomnienia o Polakach, przygotowujących się do misji w ośrodku treningowym Audley House w hrabstwie Essex. Pierwsi ludzie już się zgłosili.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wielka Brytania Cichociemni historia Polski

Helena Jamontt. Dr Utracka: doprowadziła do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom

- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku, kiedy to scalanie się z AK różnych organizacji dopiero raczkowało, Helenie udało się doprowadzić do współpracy komórek więziennych różnych organizacji konspiracyjnych. Wykonała ogromny krok do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm historia Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 Armia Krajowa II wojna światowa kobieta Pawiak

Muzea na wirtualnej wystawie polskich instytucji kultury

Prawie 60 instytucji kultury zaprezentowano na wirtualnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" z inicjatywy i we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. To instytucje, które powstały dzięki zaangażowaniu ministra kultury oraz takie, które dzięki MKiDN rozszerzają działalność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum Piotr Gliński KULTURA historia Polski społeczeństwo

Dzień Nauki Polskiej. Szef MEiN: potrzebne są badania pokazujące prawdę o Polsce i Polakach

- Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy - mówił w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek w Dniu Nauki Polskiej. Zapowiedział reformę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Ocenił, że konieczne są badania historyczne i politologiczne pokazujące "prawdę o Polsce i Polakach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja

Facebook cenzuruje historię? Poseł PiS wystosował oficjalny list do Zuckerberga

Poseł Bartosz Kownacki wystosował oficjalny list do Marka Zuckerberga, szefa Facebooka, w sprawie blokowania przez portal społecznościowy informacji o niemieckich zbrodniach. - Nie możemy pozwolić na takie skandaliczne działania - powiedział poseł PiS w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski Facebook cenzura społeczeństwo Bartosz Kownacki Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

Polacy, którzy swoimi wynalazkami zmienili świat

W ramach kampanii edukacyjnej "Giganci nauki PL" ukazała się pięciotomowa publikacja "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego wydany w ramach projektu Instytutu Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN oraz przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ignacy Mościcki IPN wynalazcy II RP Paweł Lekki

Powstaje wyjątkowe muzeum. Opowie historię Polskiego Państwa Podziemnego

Grupa entuzjastów pracuje właśnie nad stworzeniem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, które przybliży internautom z całego świata fenomen największego w historii ruchu oporu. - To nie tylko Armia Krajowa, ale także na przykład połowa raportów wywiadowczych, które Brytyjczycy otrzymali z okupowanej przez Niemców Europy - mówi o Polskim Państwie Podziemnym Maciej Piwowarczuk z Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Polskie Państwo Podziemne historia Polski

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki PRL historia Polski służby i bezpieczeństwo IPN komunizm inwigilacja służba bezpieczeństwa Michał Rachoń Piotr Woyciechowski Polskie Radio 24