Polskie Radio
Section05

historia Polski

"O 5:00 zadzwonili do drzwi. Nie ukrywali, że są uzbrojeni"

– O 5 rano zadzwonili do drzwi, wylegitymowali się, że są z milicji. Nie wiedziałem, że jest stan wojenny. Poprosili, żebym udał się z nimi w celu złożenia wyjaśnień. Pomyślałem, że nie warto odmawiać, bo nie ukrywali, że są uzbrojeni – tak noc z 12 na 13 grudnia ’81 wspomina Jarosław Maciej Goliszewski, fotoreporter stanu wojennego i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny internowani Białołęka HISTORIA

"Wieloletnia propaganda ws. przyczyn stanu wojennego"

Według badań przeprowadzonych przez CBOS, 41 proc. ankietowanych Polaków uważa, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego było słuszną decyzją, a 58 proc. z nich nie zna daty jego ustanowienia. W tym miesiącu mija 35 lat od wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Jaka jest dzisiaj nasza wiedza o tamtych dniach? O tym, jakie wnioski można wyciągnąć z badań CBOS w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski PZPR IPN

Zasłużeni polscy oficerowie spoczęli na Powązkach

Oficerowie II Rzeczypospolitej pochowani na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach. Pułkownik Ignacy Matuszewski i major Henryk Floyar-Rajchman spoczęli obok siebie, w kwaterze żołnierzy bitwy 1920 roku. O ich dokonaniach, a także znaczeniu sobotnich uroczystości mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powązki II wojna światowa Ignacy Matuszewski