Polskie Radio
Section05
Jan Olszewski

31. rocznica ujawnienia tzw. list Macierewicza. Dlaczego odwołano rząd Jana Olszewskiego?

Minister spraw wewnętrznych rządu Jana Olszewskiego, Antoni Macierewicz, 4 czerwca 1992 r. przedstawił Sejmowi RP nazwiska 64 osób, które współpracowały z komunistyczną bezpieką. - To ogromna zasługa tych ludzi, że opublikowano te listy i w powszechnym odczuciu polskiego życia politycznego była to już sprawa, której nie da się zamieść pod dywan - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Jan Olszewski Antoni Macierewicz

Wybory 4 czerwca 1989 roku. Macierewicz: ich istotą było zalegalizowanie dyktatora stanu wojennego

Dzień 4 czerwca jest bardzo ważną datą w historii najnowszej Polski - w 1989 roku poczuliśmy wolność, w 1992 zaś wielu odczuło, że ktoś tę wolność odbiera. Jak łączą się te daty? Czy ich długi cień sięga współczesności?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Antoni Macierewicz Andrzej Anusz Sebastian Pilarski historia Polski polityka Jan Olszewski PRL komunizm Wojciech Jaruzelski wybory w Polsce POLSKA transformacja ustrojowa

"Zmowa części elit solidarnościowych z komunistami". Piotr Gliński o wyborach 4 czerwca 1989 r.

- Struktury postkomunistyczne funkcjonują w Polsce współczesnej, nastąpiło uwłaszczenie nomenklatury na naszym wspólnym majątku, postkomuna jest szalenie silna i obecna chociażby w niektórych mediach - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Piotr Gliński Adrian Klarenbach

"Transformacja Polski do pełnej suwerenności ciągle trwa". Piotr Naimski o wydarzeniach z 1992 r.

- Warto popatrzeć na te trzydzieści kilka lat od upadku władzy komunistycznej, jako na proces rozpoczęty w połowie lat 80-tych. Było to przekształcenie systemów komunistycznych pomyślane jako kontrolowane przejście do innej formy sprawowania władzy przez tych samych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Piotr Naimski Tadeusz Płużański

ANALIZA Liczył głosy, by obalić rząd Olszewskiego. Dzisiaj Tusk sprzeciwia się komisji badającej rosyjskie wpływy

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Przyczyną odwołania była sprawa lustracji ważnych postaci polityki z tamtego okresu. Jednym z reżyserów odwołania ówczesnego rządu był Donald Tusk. Dzisiaj lider Platformy Obywatelskiej jest stanowczym przeciwnikiem powołania komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Olszewski Lech Wałęsa polityka historia Polski

ANALIZA Tusk jest dumny z "Nocnej zmiany". Zapomina, że 4 czerwca był triumfem komuny i początkiem jego politycznych problemów

Obecnie szef PO, by zyskać politycznie, odwraca kota ogonem i przekonuje, że jest dumny z "Nocnej zmiany". Według niego ówczesny rząd był "ponurym spektaklem". W rzeczywistości jego słowa: "panowie, policzmy głosy", o czym Tusk zapomina, są symbolem triumfu komuny i pasma porażek politycznych samego Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Jan Olszewski

"Noc teczek", czyli kulisy obalenia rządu Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku Sejm przegłosował wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego. Wtedy upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Na długie lata pogrzebano też szansę na lustrację osób sprawujących funkcje publiczne. To właśnie strach przed "teczkami" stał się jedną z przyczyn odwołania pod osłoną nocy rządu premiera Olszewskiego. Dużą rolę odegrał w tej sprawie ówczesny prezydent Lech Wałęsa. Dopiero 25 lat po "nocnej zmianie" IPN potwierdził, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Jan Olszewski Lech Wałęsa Rzeczpospolita Waldemar Pawlak HISTORIA

"Rząd, który starał się przeciąć pępowinę łączącą z PRL". Jacek Łęski o gabinecie Jana Olszewskiego

- Nie chodziło o samą lustrację, ale o wiele działań tego rządu, które miał przeciąć pępowinę z PRL. Na ile one skuteczne i realne, o to można się spierać, natomiast to, że takie działania rząd podjął, to jest pewne - mówił w Polskim Radiu 24 Jacki Łęski (TVP), który wraz z Adamem Borowskim, Gazeta Polska, który wraz mówił o wydarzeniach 1989 i 1992 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Magdalena Drohomirecka Adam Borowski

"Dzieło agentury sowieckiej". Krzysztof Wyszkowski o wydarzeniach 1992 r.

- Rząd Jana Olszewskiego to pierwszy niekomunistyczny rząd, i pierwszy wybrany w pełni demokratycznych wyborach. Rząd ten natychmiast zderzył się z przeciwnikami. Takim była znanym publicznie zdarzeniem, była wizyta Lecha Wałęsy w Moskwie w maju 1992 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Krzysztof Wyszkowski Kongres Polska Wielki Projekt 2023

Antoni Macierewicz: dzięki decyzjom rządu Jana Olszewskiego ocaliliśmy niepodległość Polski

- Rosjanie żądali, by dawne bazy zostały przekształcone w prywatne spółki, które miały być obsadzone właśnie przez rosyjskie służby specjalne. Na to rząd Jana Olszewskiego się nie zgodził i dzięki temu uratowaliśmy niepodległość - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz z PiS-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Jan Olszewski Tadeusz Płużański polityka POLSKA

"Zagrażał interesom niektórych ludzi". Dr Teresa Bochwic o rządzie Jana Olszewskiego

- On przede wszystkim zaczął panować nad niesłychanym zupełnie tzw. liberalizmem gospodarczym (…) starał się przywrócić gospodarkę na tory normalności, tego, że ma służyć ludziom, a nie rozdrapaniu całego majątku po PRL - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Teresa Bochwic, publicystka, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Dorota Kania

"Zemsta Wałęsy na rządzie Olszewskiego". Krzysztof Wyszkowski o wydarzeniach 4 czerwca 1992 r.

- Postępowanie Wałęsy było spowodowane nie tylko tym, że został upokorzony wobec Rosjan czy świata w jakimś stopniu, ale również strachem przed ujawnieniem jego własnej agenturalności. Wtedy porozumiał się z Donaldem Tuskiem na rzecz przygotowania planu obalenia rządu, który został przyspieszony i zrealizowany 4 czerwca - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Donald Tusk Rosja komisja śledcza Krzysztof Wyszkowski

Parys o kulisach odwołania rządu Olszewskiego. "Tusk postanowił razem z komunistami chronić agenturę"

31 lat temu upadł rząd Jana Olszewskiego, pierwszy gabinet po II wojnie światowej wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. - 4 czerwca 1992 roku Donald Tusk razem z komunistami, postanowił chronić komunistyczną agenturę - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Donald Tusk Rosja komisja śledcza