Polskie Radio
Section05

Jedynka

Dokumentowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Ważne jest, by pokazać historie zwykłych ludzi"

- Bardzo chcielibyśmy, żeby tego filmu nie było i wydarzenia, które w nim pokazujemy, nigdy się nie zdarzyły; by Ukraińcy nie musieli tego przeżywać - mówi Wasylisa Stepanenko, ukraińska dziennikarka oraz członkini trzyosobowej ekipy, która przez pierwsze trzy tygodnie inwazji dokumentowała wydarzenia w Mariupolu i z nagrań stworzyła wspólnie film dokumentalny "20 dni w Mariupolu".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska wojna na Ukrainie Mariupol Ukraina Oscary 2024

"Sami swoi". Skąd Andrzej Mularczyk wziął pomysł na trylogię?

Andrzej Mularczyk jest pisarzem, scenarzystą, dokumentalistą i autorem licznych słuchowisk. Od lat 50. XX wieku związany jest z Polskim Radiem. Przyjaciel Jedynki i twórca kultowej trylogii "Sami Swoi". Pretekstem do spotkania i rozmowy stała się premiera prequelu serii pt. "Sami swoi. Początek".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk film polski Sami swoi. Początek pisarz scenariusz Artur Żmijewski Martyna Podolska

Maciej Rataj - polityk środka, jedna z czołowych postaci okresu międzywojennego

Jeden z czołowych polityków okresu międzywojennego. Działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast", marszałek Sejmu, działacz ludowy i publicysta. Aż dwukrotnie pełnił obowiązki głowy państwa. 140 lat temu, 19 lutego 1884 roku, we wsi Chłopy nieopodal Lwowa urodził się Maciej Rataj.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Rataj Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Jakub Domoradzki II Rzeczpospolita

Śmierć Nawalnego. Co zrobi UE? Ekspert o sankcjach na Rosję

- Władimir Putin i jego reżim zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu z wdową po liderze rosyjskiej opozycji. Czy za tymi słowami pójdą czyny? - Te słowa oburzenia słyszę co chwilę. (...) Nie mam wrażenia, by jakiekolwiek sankcje miały charakter ostateczny, jaki Rosja popamięta - komentuje dr Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Rosja Unia Europejska Aleksiej Nawalny Europa ŚWIAT

Jaskinia Raj – dom neandertalczyków i człowieka współczesnego

Po blisko 60 latach od odkrycia archeolodzy wrócili do Jaskini Raj położonej w Chęcinach, w Górach Świętokrzyskich. Odnaleźli żuchwę konia i kości lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia. Jakie znaczenie mają te znaleziska dla odtworzenia czasów pomieszkiwania tam neandertalczyków i człowieka współczesnego między 60 tysięcy a 30.000 lat temu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak jaskinia archeologia jaskinia Raj