"Inny" – polska prapremiera w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach przygotowuje prapremierę sztuki "Inny" Jarosława Murawskiego w reżyserii Tomasza Maślakowskiego. To niezwykle ciekawa i oryginalna opowieść o tym, jak stać się sobą, czyli kimś, kto jest inny od innych. Zobacz więcej na temat: KULTURA teatr lalkowy Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach premiera SZTUKA dzieci Trójka
Kortez, Sojka i inni. Znamy pierwszych artystów festiwalu Great September 2024! Kortez, Otsochodzi, Oxford Drama, Stanisław Sojka & Grott Orkiestra oraz zespół Coals – to pierwsze ogłoszone gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu Great September, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. Oprócz tego w programie imprezy znajdzie się mnóstwo koncertów początkujących artystów, a poza tym warsztaty, konferencje i spotkanie związane z szeroko pojętą branżą muzyczną w Polsce. Zobacz więcej na temat: Trójka Artur Rojek Great September Stanisław Sojka Kortez Łódź MUZYKA
Profesor Fałkowski: rysunek Rafaela jest jednym z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano nowo zakupiony rysunek Rafaela Santiego. – To jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach. Widać cały talent twórcy. Jego kreska jest swobodna, szybka i perfekcyjna – podkreślał dyrektor Zamku profesor Wojciech Fałkowski. O szczegóły pytała Aleksandra Dobieszewska. Zobacz więcej na temat: Trójka Zamek Królewski Warszawa Rafael Santi malarstwo Aleksandra Dobieszewska
Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera! Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja. Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska literatura polska KSIĄŻKA opowiadanie Trójka
Podsumowanie półwieku tworzenia: wystawa "Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii" W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można podziwiać dorobek twórczy prof. Henryka Luli. Na ekspozycję składa się ponad 100 obiektów, które artysta tworzył przez ponad pół wieku. Wystawa obejmuje i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy, aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Zobacz więcej na temat: KULTURA Zachęta wystawa SZTUKA sztuka współczesna Aleksandra Dobieszewska Trójka
Nieoczywista historia niezwykłego muzeum, które od 200 lat nie ma swojej siedziby Otwarcie wystawy "Historia nie/oczywista – 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich" stanowi punkt kulminacyjny jubileuszu, który Ossolineum i muzeum świętowały w miniony weekend. Na potrzeby ekspozycji Salę pod Kopułą instytutu zaaranżowali m.in. znani wrocławscy artyści: Olaf Brzeski i Paweł Baśnik. Zobacz więcej na temat: KULTURA Wrocław Muzeum Książąt Lubomirskich wystawa kolekcja Lwów Trójka
Jakub Skorupa – polski patriota rodem ze Śląska – Jestem człowiekiem, któremu zależy na tym kraju – deklaruje Jakub Skorupa. Wokalista właśnie zamieścił w sieci swój najnowszy utwór, zatytułowany "Dzień dobry, jestem z Polski". Zobacz więcej na temat: Jakub Skorupa Trójka MUZYKA
Muzeum "Palace" - w dawnej siedzibie gestapo zwanej Katownią Podhala Willa "Palace" to miejsce pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Od minionego piątku muzeum jest dostępne dla zwiedzających. O ekspozycji oraz historii miejsca w "Trójce do trzeciej" opowiedział Michał Murzyn - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. Zobacz więcej na temat: Trójka Zakopane Willa Palace Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Michał Murzyn gestapo II wojna światowa
"Kobiety kolei" - wystawa fotograficzna w warszawskiej Stacji Muzeum Początki kolei datujemy na pierwszą połowę XIX wieku. Praktycznie od tego momentu w tym przemyśle pracowały kobiety, których rola zmieniała się wraz z upływem lat. Ich pracy hołd składa wystawa fotograficzna "Kobiety kolei", którą od 8 marca można oglądać w Stacji Muzeum. Zobacz więcej na temat: Trójka kolejnictwo Warszawa Stacja Muzeum w Warszawie wystawa kobieta
"Jesteśmy jedynym radiem na świecie, które co tydzień robiło koncerty na żywo" [WIDEO] Paweł Sztompke i Zofia Sylwin mówią, że koncerty w studiu im.Agnieszki Osieckiej były zawsze wyjątkowe.n Podobnych wydarzeń nie robi nawet BBC, które ma bardzo podobne studio do naszego. Na wyróżnienie zasługują koncerty Krystyny Jandy i Magdy Umer. W studiu odbyły się występy gitarowe, elektroniczne, folkowe, alternatywne, jazzowe i inne. Tu nigdy nie było przypadkowej publiczności, ludzie są świadomi twórczości danego wykonawcy. Zobacz więcej na temat: Trójka MUZYKA Zofia Sylwin
Skaldowie i goście. Historyczny koncert na finał cyklu "Z Osieckiej" W ostatnim odcinku cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy koncert "Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki". Odbył się on w 1997 roku i był symbolicznym "chrztem" studia M-1 przy Myśliwieckiej. Zobacz więcej na temat: Skaldowie Trójka
Natalia Sikora: nie jestem "polską Janis Joplin" – Nie przeszkadza mi to określenie, natomiast nie zgadzam się z nim po latach – tak Natalia Sikora odnosi się do nazywania jej "polską Janis Joplin". W cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy koncert polskiej wokalistki, który wypełniły utwory amerykańskiej ikony epoki hippisów. Zobacz więcej na temat: Natalia Sikora Janis Joplin Trójka MUZYKA
Natalia Sikora z piosenkami Janis Joplin w Studiu im. A. Osieckiej Niezapomniane przeboje i te nieco mniej znane piosenki z repertuaru Janis Joplin usłyszeliśmy w środowym wydaniu cyklu "Z Osieckiej" (28 lutego 2024 roku). Tego wieczoru wspominaliśmy koncert Natalii Sikory, który wokalistka dała w Trójce osiem lat temu, w 2016 roku. Zobacz więcej na temat: Natalia Sikora Janis Joplin Trójka koncert koncerty w Polskim Radiu Koncerty w Trójce
Albo Inaczej i Mariusz Obijalski. Niespełniony sen o organach Hammonda Choć wielokrotnie grał koncerty w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, jak dotąd nie udało mu się spełnić marzenia o zagraniu na stojących na tamtejszej scenie organach Hammonda. Pianista Mariusz Obijalski wspominał w audycji "Z Osieckiej" koncert formacji Albo Inaczej w Trójce oraz pracę nad jednym z najbardziej niezwykłych albumów, jakie ukazały się w ostatnich latach w Polsce. Zobacz więcej na temat: Trójka MUZYKA Mariusz Obijalski
Jazz, hip-hop i wielkie głosy. Albo Inaczej na scenie Trójki Hiphopowe teksty, jazzowe aranżacje, a do tego czołówka polskich wokalistów – tak w pigułce wygląda Albo Inaczej, jeden z najoryginalniejszych projektów, jakie pojawiły się na rodzimej scenie muzycznej w ostatniej dekadzie. We wtorkowej odsłonie cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy koncert tego barwnego kolektywu z 2018 roku. Zobacz więcej na temat: Trójka Mariusz Obijalski Koncerty w Trójce Andrzej Dąbrowski
Muzyczne szaleństwo: Mitch & Mitch i tajemniczy Zbiggy w Studio im. Agnieszki Osieckiej To było kilkadziesiąt minut muzycznego szaleństwa – zaskakujący i nieprzewidywalny zespół Mitch & Mitch zaprosił na scenę wybitnego wokalistę i multiinstrumentalistę Zbigniewa Wodeckiego, by zabrać słuchaczy zgromadzonych w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w kosmiczną podróż dźwiękową. W poniedziałkowym wydaniu cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy pamiętny występ sprzed niemal dokładnie 16 lat. Zobacz więcej na temat: Trójka Zbigniew Wodecki Mitch & Mitch Koncerty w Trójce MUZYKA Agnieszka Szydłowska Fryderyki Studio im. Agnieszki Osieckiej
Mitch & Mitch, Wodecki, Skaldowie i inni – mocna ekipa w czwartym tygodniu cyklu "Z Osieckiej" Mitch & Mitch z gościnnym udziałem Zbigniewa Wodeckiego, hiphopowo-jazzowy projekt Albo Inaczej, Natalia Sikora w repertuarze Janis Joplin, a na finał Skaldowie i ich goście na wyjątkowym koncercie – tak wygląda program czwartego tygodnia cyklu "Z Osieckiej". Tuż po godz. 19 przypominamy w nim najbardziej pamiętne koncerty, jakie odbyły się w Trójkowym studiu. Zobacz więcej na temat: Trójka Agnieszka Osiecka
Przypomnieliśmy, jak Zalewski śpiewa Niemena. Na scenie Trójki zabrzmiała ponadpokoleniowa muzyka Jeden z najpopularniejszych obecnie polskich wokalistów w repertuarze mistrza i legendy polskiej muzyki – "Zalewski śpiewa Niemena" to tytuł płyty wydanej w 2018 roku. 17 lutego 2019 roku Krzysztof Zalewski pojawił się na scenie Trójki, by wykonać na żywo materiał z tego albumu. I właśnie ten koncert przypomnieliśmy w cyklu "Z Osieckiej". Zobacz więcej na temat: Trójka Krzysztof Zalewski Czesław Niemen MUZYKA Koncerty w Trójce Studio im. Agnieszki Osieckiej