Polskie Radio
Section05
katastrofa w Smoleńsku

"Przerażający był moment odczytania listy ofiar". Wspomnienie katastrofy smoleńskiej

- Pamiętam wiele osób, profesorów, studentów, ręce założone na głowę, z przerażeniem słuchaliśmy tego komunikatu. To rzeczywiście było wydarzenie absolutnie tragiczne, które odbiło się na życiu kraju, na życiu Polaków, na życiu nas wszystkich bez względu na barwy polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Przemysław Czarnek wspominając chwilę, w której dowiedział się o katastrofie smoleńskiej. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także poseł KO Paweł Kowal i poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Przemysław Czarnek PiS Paweł Kowal koalicja obywatelska Marek Sawicki PSL Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Polskie Radio 24 katastrofa smoleńska Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku katastrofa samolotu

Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Ks. Bogdan Bartołd: po 10 latach obrazy tamtych dni nadal wracają

- Pamiętam niesamowitą kolejkę ludzi, którzy chociaż na chwilę chcieli wejść do środka, aby pomodlić się i oddać hołd parze prezydenckiej. Widziałem cierpienie na ich twarzach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Maria Kaczyńska aktualności katolickie Polskie Radio 24

"Czas zjednoczenia" - Olga Mickiewicz

10 kwietnia 2010 roku wiadomość o katastrofie rządowego samolotu i śmierci wszystkich osób znajdujących się na jego pokładzie była szokiem. Na krótki czas zakończyły się wtedy spory polityczne, a życie codzienne uległo zawieszeniu. Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu rozmawiali wtedy z ludźmi, przeżywającymi tę tragedię na ulicach, w kościołach czy pod Sejmem.
Zobacz więcej na temat:  Olga Mickiewicz reportaż reportaż w Jedynce katastrofa w Smoleńsku

"Cały czas jesteśmy we mgle niewiedzy". Barbara Stasiak o przyczynach katastrofy smoleńskiej

- Cały czas pokutują konsekwencje tego, że oddano śledztwo Rosjanom, nie zabezpieczono dowodów. Śledztwo było prowadzone tak, jakby chciano sprawę zamieść pod dywan. Nadal czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie – mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA katastrofa w Smoleńsku Rosja

"Wielcy Nieobecni". 10 rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia minęła dziesiąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W katastrofie samolotu TU-154M zginęło 96 osób w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Wielkanoc Polonia papież Franciszek

Konsulat RP we Lwowie uczcił ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej

Konsulat Generalny RP we Lwowie zorganizował skromne uroczystości z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Symbolicznie o godzinie 9:41 czasu ukraińskiego (8:41 czasu polskiego) konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z polskimi dyplomatami złożyła biało-czerwony wieniec i zapaliła znicze przed zdjęciami 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Plakat ze zdjęciami ofiar tragicznego lotu wystawiono przed budynkiem polskiego konsulatu.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Lwów Ukraina Zbrodnia Katyńska Katyń

"Tragedia w Smoleńsku i mord w Katyniu są nierozłączne". Ambasador przy UE pyta o europejską solidarność

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś zapytał o europejską solidarność w badaniu przyczyn katastrofy i w odkłamywaniu rosyjskiej narracji zrzucającej odpowiedzialność za katastrofę na Polskę. Opublikował on artykuł na portalu EURACTIV, czytanym przez dziennikarzy zajmujących się Unią Europejską i dyplomatów w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska POLSKA Unia Europejska Smoleńsk 2020 dyplomacja Europa Rosja katastrofa w Smoleńsku

Prezydent Litwy oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Modlił się w Ostrej Bramie

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką modlili się dziś za ofiary katastrofy smoleńskiej w kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie. Litewski przywódca oddał też hołd z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Słowa wsparcia przekazały też władze litewskiego parlamentu.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk 2020 historia Polski Litwa POLSKA Europa Gitanas Nauseda

Politycy KO uczcili w Sejmie pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Posłowie Koalicji Obywatelskiej - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Tomasz Siemoniak, Barbara Nowacka i Iwona Śledzińska-Katarasińska - uczcili w piątek w Sejmie pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Sejm Małgorzata Kidawa-Błońska Tomasz Siemoniak Iwona Śledzińska-Katarasińska Lech Kaczyński