Polskie Radio
Section05
katastrofa w Smoleńsku

Prezydent o katastrofie w Smoleńsku: tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy zniszczoną Ukrainę

Ten rok ma swoją specyfikę, gdyż stają przed oczyma obrazy, które widzimy teraz w mediach - zniszczonej Ukrainy. Tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę - powiedział w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń katastrofa w Smoleńsku Andrzej Duda Lech Kaczyński historia Polski

"Wciąż widzę ludzi, którzy przychodzili, żeby ich pożegnać". Prezydent o katastrofie smoleńskiej

- Kiedy zamknę oczy, to widzę trumny pary prezydenckiej w Sali Kolumnowej. Wciąż widzę tych ludzi, którzy przychodzili wtedy, żeby ich pożegnać, żeby oddać im hołd, żeby im podziękować za tę wierną służbę ojczyźnie - powiedział prezydent Andrzej Duda w nagraniu opublikowanym na Facebooku Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Andrzej Duda historia Polski katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński prezydent POLSKA społeczeństwo

Katastrofa smoleńska: 12 lat później

10 kwietnia 2010 roku to jedna z najczarniejszych dat w historii Polski. W katastrofie samolotu zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, a także członkowie rodzin katyńskich, kombatanci, wojskowi, duchowni, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu. Jak sobie poradziliśmy z tą wielką tragedią narodową?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar społeczeństwo Lech Kaczyński katastrofa w Smoleńsku Katyń

Niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 roku

– Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób – obywateli Rzeczpospolitej – bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? – chciał zapytać prezydent Lech Kaczyński wbrew rosyjskiej narracji, która uznawała mord w Katyniu za zbrodnię wojenną.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Katyń

Prezes PiS o rosyjskiej narracji dot. katastrofy smoleńskiej: akcja potężnego lobby, także agentury

- Po raz pierwszy zapoznałem się z czymś, co odpowiadało na wszystkie moje wątpliwości. To jest coś, co - w moim przekonaniu - wyjaśnia sprawę - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił raport podkomisji smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Jarosław Kaczyński Smoleńsk Prawo i Sprawiedliwość katastrofa w Smoleńsku Rosja

Prokurator krajowy: działania Rosji na miejscu katastrofy smoleńskiej były nierzetelne. Niszczono materiał dowodowy

- Rosja już od 2016 roku odmawia jakiejkolwiek współpracy i nie rozpoznaje naszych wniosków o pomoc prawną, zatem wojna nic nie zmieniła - mówi prokurator krajowy Dariusz Barski w wywiadzie z portalem polskatimes.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska raport Prokuratura Krajowa sądownictwo

TYLKO U NAS Trudne dochodzenie do prawdy. Cezary Gmyz: Rosja mataczy, usiłuje ukryć własne przewiny

- Tak naprawdę Rosja nie prowadzi śledztwa w tej sprawie, mataczy, usiłując ukryć własne przewiny. To śledztwo niestety będzie jeszcze trochę trwało - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Cezary Gmyz społeczeństwo TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika POLSKA

https://www.polskieradio.pl/497/

W 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i śmierci Lecha Kaczyńskiego przedstawiamy serwis specjalny poświęcony pamięci zmarłego prezydenta. Na stronie lechkaczynski.polskieradio.pl zebraliśmy najważniejsze przemówienia Lecha Kaczyńskiego z lat jego prezydentury - można ich odsłuchać oraz zapoznać się z wyborem cytatów, które w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zyskują nowy wymiar.
Zobacz więcej na temat:  serwisy specjalne Lech Kaczyński katastrofa w Smoleńsku

Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: decyzja zapadła na Kremlu

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma wątpliwości, że w kwietniu 2010 roku w Smoleńsku doszło do zamachu. - Są na to dowody, na pewno ad rem. Ad personam to inna sprawa, ta decyzja musiała zapaść na szczycie Kremla, ale trudno tutaj zdobyć procesowe dowody - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska społeczeństwo polityka Rosja