Polskie Radio
Section05
komunizm

Śmierć księdza Popiełuszki: „Mordercy chcieli zaistnieć”

Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność Kościół Jerzy Popiełuszko komunizm służba bezpieczeństwa Kulisy Spraw

Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa, zorganizowana wokół Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 proc. miejsc w Senacie. O znaczeniu wyborów mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL 1989 komunizm

"4 czerwca Wałęsę dopadła przeszłość własnych teczek"

– Sam Lech Wałęsa chciał, żeby nagrać naradę, podczas której zdecydowano o odwołaniu Jana Olszewskiego i „zainstalowano” postkomunistycznego premiera – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Kurski, współautor filmu dokumentalnego „Nocna zmiana”, ukazującego kulisy odwołania premiera Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski Jacek Kurski lustracja Lech Wałęsa okrągły stół służba bezpieczeństwa komunizm

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Dmitrowicz historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

Jan Olszewski - postać wybitna i odważna

W niedzielę 4 czerwca minie 25. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Do jego odwołania doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. - Rząd Olszewski to był ambitny projekt, który miał zmienić filozofię Okrągłego Stołu – powiedział w audycji Debata Dnia Piotr Semka („Do Rzeczy”), autor książki „Lewy czerwcowy” o upadku rządu Olszewskiego. Gościem debaty był też Tomasz Walczak („Super Express”).
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Semka

Strzały w hotelu Victoria. Zamach na Abu Daouda

Dzięki tajnym układom z peerelowskimi służbami cywilnymi i wojskowymi, międzynarodowi terroryści czuli się w Polsce bezpiecznie. W Polsce bywał często Abu Daoud, jeden z przywódców organizacji terrorystycznej Czarny Wrzesień. Był on autorem planu uprowadzenia izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku. O zamachu na Abu Daouda mówił w audycji Kulisy Spraw dr Przemysław Gasztold, historyk, autor książki "Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL terroryzm komunizm

Solidarność w Radzyminie. Jak związkowcy walczyli z komuną

Radzymin to miasto z wielkimi tradycjami, gdzie ważna jest pamięć Bitwy Warszawskiej, ale też miejsce, w którym sporo się działo w PRL-u. W Radzyminie silny był etos antybolszewicki, który w czasie Polski Ludowej był mocno zwalczany. - Sukcesem Solidarności było to, że robotnicy przestali się bać. W moim zakładzie do NSZZ "Solidarność" przystąpiło 90 proc. załogi. Domagaliśmy się wyjaśnienia sprawy trucia robotników azbestem - powiedział Waldemar Lau, opozycjonista i związkowiec z Radzymina.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radzymin PRL komunizm

Rotmistrz Witold Pilecki. "Historia zwraca mu pamięć"

W sobotę w Warszawie przy Alei Wojska Polskiego odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Był żołnierzem Armii Krajowej oraz dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. O rotmistrzu w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki PRL komunizm Auschwitz

Kolejne groby odkryte na "Łączce". "Pochówki z lat 50."

Na tzw. "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odnaleziono kolejne groby ze szczątkami należącymi najprawdopodobniej do ofiar więzienia przy ul. Rakowieckiej, w tym jeden grób masowy. Poinformowało o tym Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dr Anna Szeląg z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN komunizm PRL Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Krzysztof Szwagrzyk Powązki

Działalność NSZZ „Solidarność” w KWK Wujek

Od pierwszych dni września 1980 w kopalni zaczęła działać „Solidarność”, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak. - Podstawą tworzenia „Solidarności” było przyjęcie najbardziej demokratycznego statutu. Wprowadzono w nim dwukadencyjność przewodniczącego i członków komisji zakładowej. To powodowało, że ludzie do tego związku lgnęli. To także odpowiedź dlaczego „Solidarność” osiągnęła w tak krótkim czasie taką liczbę członków – powiedział o okresie tworzenia się „Solidarności” w audycji Pamiętaj, to Solidarność Stanisław Płatek, górnik z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność kopalnia Wujek historia Polski PRL komunizm Stanisław Płatek służba bezpieczeństwa