Polskie Radio
Section05
koty

TYLKO U NAS Po świętach te "żywe prezenty" lądują na mrozie. Apel organizacji prozwierzęcych: nie róbcie tego!

Istnieją prezenty, których nie powinniśmy dawać bliskim. To są zwierzęta. Takie spontaniczne "żywe podarunki" często lądują później w schroniskach, azylach czy tymczasowych domach. Bywa, że psy i koty, przyniesione przez św. Mikołaja, giną z wychłodzenia porzucone po świętach, gdzieś na leśnej drodze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe pies koty pomoc

Koci świat. Jakimi instynktami kierują się nasi domowi pupile?

Uwielbiają się bawić, są puszyste, mruczą i zazwyczaj chadzają swoimi ścieżkami. Okazuje się, że kochane przez wielu koty doskonale rozumieją nasze polecanie, choć czasami nie mają ochoty ich słuchać. W Międzynarodowym Dniu Kota, w Programie 3 Polskiego Radia, gościliśmy behawiorystkę doktor Jagnę Kudłę, która opowiedziała o sekretnym życiu naszych czterołapych towarzyszy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Raf Uzar Piotr Firan kot koty zwierzęta domowe

Kot domowy na liście inwazyjnych gatunków obcych. Tłumaczymy dlaczego

Instytut Ochrony Środowiska PAN wpisał kota domowego do bazy inwazyjnych gatunków obcych. – Wiele badań naukowych, nie tylko prowadzonych w Polsce, potwierdziło negatywny wpływ tego gatunku na przyrodę – powiedział Bartłomiej Gorzkowski z fundacji Epikrates. Właściciele kotów powinni być jednak spokojni – by posiadać kota domowego, nie potrzebujemy zezwolenia. Nie spotkają nas też z tego powodu żadne konsekwencje prawne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA koty kot zwierzęta zwierzęta domowe Bliski Wschód Afryka NIL STYL ŻYCIA społeczeństwo

Koty zawładnęły sceną w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Koty to zwierzęta autonomiczne, niezwykłe, często otoczone nimbem tajemnicy. W starożytności czczone, w dzisiejszych czasach bywają również ubóstwiane przez swych właścicieli. Nic więc dziwnego, że musical "Koty" z równym powodzeniem jest grany na całym świecie. Nową jego wersję przygotował Teatr Rozrywki w Chorzowie: premiera dzisiaj, w środę, 27 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp KULTURA koty musical Chorzów premiera Marta Piasecka Trójka

"Szalony świat Louisa Waina". Benedict Cumberbatch zagrał ekscentrycznego kociarza

22 kwietnia 2022 roku na ekranach polskich kin pojawił się film "Szalony świat Louisa Waina" w reżyserii Willa Sharpe'a. Produkcja przedstawia losy brytyjskiego artysty (w tej roli Benedict Cumberbatch), który zyskał popularność dzięki serii niezwykłych rysunków przedstawiających kolorowe, antropomorficzne koty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Benedict Cumberbatch SZTUKA koty malarstwo schizofrenia Wielka Brytania artysta KULTURA

Czworonożni uchodźcy też szukają nowego domu [POSŁUCHAJ]

Koty, psy, świnki morskie, chomiki… Liczbę zwierząt, którym udało się w ciągu ostatniego miesiąca uciec z Ukrainy, trudno jest oszacować, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie dysponuje takimi danymi. Musi to jednak być liczba ogromna. Bo zwierzaki emigrują na piechotę, w transporterach, pudełkach, a czasem – kiedy już iść nie mogą – granicę z Polską przekraczają na ramionach właścicieli.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż zwierzęta uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie zwierzęta domowe PSY koty prawa zwierząt Trójka Ukraina