Polskie Radio
Section05
koty

Puszystość, tajemniczość, a może spokój? Za co dzieciaki kochają koty?

Jeden poleciał w kosmos, inny chodził w butach. Koty są bohaterami nie tylko w kosmosie, czy w bajkach, ale w naszym życiu. I chociaż są to indywidualiści, chodzący własnymi ścieżkami to i tak rządzą światem! W najbliższej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiemy o miękkim i kosmatym świecie mruczków. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe koty

Felinoterapia, czyli leczenie kotem. Jak przebiega i komu może pomóc?

Kot towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. I zawsze był zwierzęciem "osobnym", nie do końca udomowionym i zsocjalizowanym. Jednak mimo to może być niezwykle ważnym towarzyszem ludzkiego życia, a nawet – lekarstwem. Felinoterapia pomaga zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, w przypadku schorzeń psychicznych i fizycznych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA koty zdrowie terapia zdrowie psychiczne pomoc felinoterapia Robert Grzędowski Raf Uzar Trójka

Światowy Dzień Kota. Jakie mity krążą na temat tych zwierząt?

Światowy Dzień Kota jest obchodzony 17 lutego, m.in. we Włoszech i w Polsce. Ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcać do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwiać ludzi na, często trudny, koci los. A jakie mity narosły wokół kotów? I czy jest w nich ziarnko prawdy?
Zobacz więcej na temat:  koty zwierzęta domowe Karolina Rożej Daniel Wydrych Światowy Dzień Kota

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci koty zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami

Nieznana choroba zagraża kotom. Stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii rozwiewa tylko część wątpliwości

Media informują o rosnącej liczbie przypadków nieznanej choroby, która atakuje koty. W wyniku infekcji dochodzi do nagłych zgonów, a u chorych zwierząt obserwowane są objawy neurologiczno-oddechowe. Jak mówią lekarze weterynarii nowe zachorowania określają "tajemniczą chorobą kotów" lub "kocim pomorem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta domowe sars-cov-2 ptasia grypa koty kot choroba zwierzęta

Zwierzęta domowe pomagają nam radzić sobie ze stresem?

Dźwięki o niskiej częstotliwości, np. mruczenie kota, może pomóc nam się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu. Udowodniono naukowo, że takie dźwięki wzmacniają mięśnie, kości i stawy, łagodzą ból, niwelują duszności, przyśpieszają gojenie ran. Jakie jeszcze możemy czerpać korzyści z posiadania domowego zwierzaka? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta domowe społeczeństwo psychologia dzieci socjologia pies koty Patryk Michalski