Polskie Radio
Section05

kraj 1

Donald Tusk przesłuchany przez śledczych Prokuratury Krajowej

Donald Tusk po ponad ośmiu godzinach opuścił gmach Prokuratury Krajowej, gdzie zeznawał w czwartek w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym nieprawidłowści przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. - Nie mam się czego bać i pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy, niezależnie od tego w jak zaciekły sposób będzie starał się mnie dopaść. Nie pomoże mu w tym prokuratura - mówił Tusk do zebranych przed gmachem prokuratury dziennikarzy. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk katastrofa w Smoleńsku prokuratura Prokuratura Krajowa POLSKA

Jan Ołdakowski: gdzie lepiej, jak nie w MPW, tłumaczyć historię Polski w XX wieku?

- Gdzie lepiej, jak nie w Muzeum Powstania Warszawskiego, wytłumaczyć osobom z zagranicy skomplikowany los Polski w XX wieku? Wytłumaczyć, że dla Polski XX wiek to była walka z dwoma totalitaryzmami, walka o odzyskanie niepodległości? I że skutki II wojny światowej w Polsce skończyły się w 1989 roku? - pytał na antenie radiowej Jedynki Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Ołdakowski Powstanie Warszawskie

"Nadszedł właściwy moment do rozpoczęcia walki o Warszawę"

73 lata temu, 31 lipca 1944 r., Komendant Główny AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania w Warszawie. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" - głosił rozkaz "Bora".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie