Polskie Radio
Section05

KULTURA

Zbiory Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. "To największa kolekcja sztuki w Polsce"

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie świętuje trzydziestolecie. Jednostka powstała dzięki Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie i Andrzejowi Wajdzie, którzy m.in. chcieli stworzyć miejsce dla części niezwykłej kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. - Jest to największa i najważniejsza kolekcja sztuki w Polsce. Nie tylko sztuki japońskiej, ale w ogóle sztuki - powiedziała w Dwójce prof. Anna Król.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Manggha Zobacz także Feliks Jasieński Anna Król Aleksandra Łapkiewicz SZTUKA

Karolina Korwin-Piotrowska poleca: świąteczny serial szpiegowski "Black Doves"

- To jest taka historia z morałem pod tytułem: jak już zdradzasz męża/żonę to uważaj, żeby wszystko było pochowane po szafach, bo trupy wylatują - powiedziała w audycji "Sygnały dnia" dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska. - Będziecie zaszokowani tym, jak można zrobić wariację na temat filmu świątecznego - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino Zobacz także

Pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów na Wawelu

- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wawel Aleksandra Łapkiewicz władcy Polski wystawa koronacja SZTUKA Zobacz także Dwójka

Dar serca dla Domu Muzyka Seniora. Koncert charytatywny w Filharmonii Narodowej

- To będzie koncert na wysokim poziomie. Zostało jeszcze trochę biletów, tak że gdybyście Państwo jakiś cudem mieli dzisiaj wolny wieczór, to zapraszamy. Weźcie ze sobą nie tylko melomanów, ale także tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w filharmonii. Ja zabieram 7-letniego wnuka - mówiła w Dwójce przed czwartkowym (12.12) koncertem charytatywnym w Filharmonii Narodowej Anna Jurksztowicz, prezes Fundacji Dom Muzyka Seniora.
Zobacz więcej na temat:  Anna Jurksztowicz filharmonia narodowa Katarzyna Sanocka koncert akcja charytatywna Dwójka MUZYKA Zobacz także Wiesław Ochman Krystian Ochman Dom Muzyka Seniora Krzysztof Jakowicz

"Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie" - nowa wystawa w Muzeum Czartoryskich w Krakowie

O świetności rodu decydują jego wybitni przedstawiciele. Takimi postaciami w rodzie Czartoryskich byli książę Adam Jerzy i jego syn Władysław. Ale ród ten, jak każdy inny, zbudowało wiele osób i powiązań między nimi. Losy dwóch niezwykłych kobiet - Anny Zofii z książąt Sapiehów i Marii Amparo Desamparados Muñoz - można prześledzić na wystawie "Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Kraków wystawa Zobacz także

"Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Hasa. Psychodeliczna opowieść o czasie i przemijaniu

- Nie ulega wątpliwości, że Has, jak to się mówi, nacisnął mocniej pedał przy produkcji tego filmu i pozwolił swojej wyobraźni, wrażliwości plastycznej oraz poetyckiej ujawnić się z większą siłą i w większym wymiarze - stwierdził w 1973 roku krytyk filmowy Stanisław Grzelecki na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL FILM kino Bruno Schulz

Adam Hanuszkiewicz wciąż pobudza do dyskusji. "Najpłodniejszy okres to Teatr Powszechny"

- Kiedyś powiedział: ja dialoguję z widzem, on jest odbiorcą mojego przekazu. W tamtym okresie to było bardzo odkrywcze - mówiła w Dwójce prof. Maria Napiontkowa, uczestniczka konferencji naukowej poświęconej Adamowi Hanuszkiewiczowi, która odbyła się w poniedziałek (9.10) w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Hanuszkiewicz Dorota Kołodziejczyk TEATR Dwójka Zobacz także konferencja Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Akademia Sztuk Pięknych

Z jidysz na polski. Bella Szwarcman-Czarnota i proza Lameda Szapiry

- Lamed Szapiro dowiódł, że jidysz może być narzędziem kultury nowoczesnej, która przemawia do czytelnika - mówiła w "Poranku Dwójki" Bella Szwarcman-Czarnota, laureatka nagrody magazynu "Literatura na świecie" za tłumaczenie tomu opowiadań "Wylej swój gniew" Lameda Szapiry.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Bella Szwarcman-Czarnota Dwójka jidysz literatura opowiadanie KSIĄŻKA Zobacz także Lamed Szapiro

Inwestycje przy obiektach zabytkowych. Jaki jest stan polskich zabytków?

Szereg praktycznych informacji i wskazówek dotyczących inwestycji przy obiektach zabytkowych, w tym zapisy i regulacje prawne, znalazły się w najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków pt. "Inwestycje przy zabytku. Poradnik dla samorządów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka zabytki dziedzictwo narodowe Zobacz także historia Polski architektura Małgorzata Nieciecka- Mac Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga. Sulamita Ślubowska: tworzymy historię

- To wprawdzie wydarzenie o krótkiej historii, bo dopiero dwóch edycji, ale widzimy w tym wielką wartość tworzenia historii dla naszej Akademii. Bardzo się cieszymy, że w Katowicach dzieje się taki ważny konkurs i że dzięki wielu instytucjom miasto i Śląsk stają się takim miejscem, gdzie warto przyjeżdżać - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Mieczysława Wajnberga.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg Sulamita Ślubowska Dwójka skrzypce Katowice Agnieszka Nowok-Zych MUZYKA Zobacz także

Adam Hanuszkiewicz - reżyser wielbiony przez widzów i dzielący krytyków

- To jest taka próba przyjrzenia się z dystansu, co z tego teatru zostało. Próba przywołania namiętności, jakie ten teatr budził przed laty. Próba oczywiście skazana na porażkę, bo mówimy o czymś, co jest rozdziałem historii teatru - mówił w Dwójce Michał Smolis, kurator wystawy "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?" w Pałacu Czapskich w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Hanuszkiewicz wystawa Akademia Sztuk Pięknych Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Jakub Jamrozek Dwójka TEATR Zobacz także

Van Gogh, ale nie van Gogh? Czy ta fotografia naprawdę przedstawia słynnego malarza?

Według historyków sztuki istnieją tylko dwie fotografie przedstawiające Vincenta van Gogha. Jedna pokazuje go w wieku 19 lat, a druga... cóż... "pokazuje" go nieco później, w 1886 roku. Istnieje jednak trzecia, z tego samego roku, na której widzimy Vincenta, chociaż mężczyzna z fotografii nie ma prawa nim być!
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także Vincent van Gogh