Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

American Jewish Comittee otwiera swoje biuro w Polsce

W poniedziałek, 27 marca w muzeum POLIN w Warszawie, odbędzie się uroczyste otwarcie biura American Jewish Comittee na Europę Środkowo-Wschodnią. To jedna z najstarszych i największych międzynarodowych organizacji pozarządowych, reprezentujących społeczność żydowską, działająca także na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Ewa Junczyk-Ziomecka z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi

Etnos Ensemble w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie wystąpi w piątek wieczorem Etnos Ensemble. Grupa zaprezentuje się w ramach Niezależnej Sceny Młodych Polskiego Radia. Muzycy: Konrad Merta, Piotr Gach, Bartosz Pacan, a także Katarzyna Cyngler, koordynatorka NSM byli gośćmi audycji Rozmowa Kulturalna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koncert Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio

"Pisanie słuchowisk radiowych to myślenie dźwiękiem"

Wspólne dla wszystkich gatunków literackich jest to, że temat i postacie bohaterów mają intrygować odbiorcę.  - Ale pisanie słuchowisk to przede wszystkim myślenie dźwiękiem. Pisząc dla radiowego teatru musimy pamiętać o tym, żeby uruchomić wyobraźnię słuchacza – mówiła w audycji Trendy Kultury Iza Żukowska, dziennikarka Polskiego Radia i autorka słuchowisk. 
Zobacz więcej na temat:  radio Polskie Radio Iza Żukowska Teatr Polskiego Radia Joanna Sławińska

"Ten drugi dom" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Bohaterką dramatu Sharra White'a jest Juliana, kobieta po pięćdziesiątce. Błyskotliwa inteligencja to jej największy atut, ale i największe obciążenie. Karierę naukową porzuciła na rzecz posady w firmie farmaceutycznej. Pewnego dnia w czasie prezentacji jej pamięć buntuje się po raz pierwszy. Sharr White opowiadając z brawurą o postępującym przypadku utraty pamięci, równocześnie pokazuje mechanizm wypierania złych doświadczeń uprawiany przez nas wszystkich. O przedstawieniu "Ten drugi dom" mówiła w audycji Na Scenie Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Jak Niemcy kradli polskie skarby kultury?

Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Powstanie Warszawskie Niemcy

Debata Poranka: Kultura sceną sporu politycznego

Zarząd województwa dolnośląskiego domaga się odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Aktor w ubiegłym roku na tym stanowisku zastąpił obecnego posła Nowoczesnej, Krzysztofa Mieszkowskiego. Czy kultura staje się dziś w Polsce jednym z obszarów sporu politycznego? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Piotr Zaremba, publicysta „wSieci” i Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”.
Zobacz więcej na temat:  PiS Teatr Polski we Wrocławiu Mateusz Matyszkowicz Krzysztof Mieszkowski

Z czego żyją „wolne” zawody?

Opublikowany niedawno raport „Sytuacja artystów w Polsce” pokazuje, że niepewność związaną z sytuacją finansową czują głównie literaci, dziennikarze, filolodzy, kompozytorzy, a także muzycy i śpiewacy. Gośćmi programu Kwadratura Kultury byli: Bożena Leszczyńska - prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Grzegorz Sieczkowski - niezależny publicysta, Mateusz Olszewski - student IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska malarstwo Władysław Strzemiński