Polskie Radio
Section05
leki refundowane

Kulisy Spraw: Leki za miliony złotych wywiezione za granicę

W maju 2018 roku agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupiła w latach 2017-2018 z aptek na terenie całego kraju niezbędne dla ratowania życia leki warte co najmniej 100 milionów złotych z przeznaczeniem do ich wywozu za granicę Polski wbrew zakazowi. O skomplikowanym procederze mówił w audycji Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 mgr farm. Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.
Zobacz więcej na temat:  Mafia leki refundowane apteka POLSKA CBA medycyna farmacja Polskie Radio 24

Jak lobbyści firm farmaceutycznych naciskają na urzędników?

- Zamiast pieniędzy na robienie koło ciebie czarnego PR, taniej będzie wynająć Czeczeńca - usłyszał kilkanaście lat temu jeden z byłych ministrów zdrowia, gdy okazało się, że jeden z leków promowanych przez firmę farmaceutyczną nie znajdzie się na liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia. W audycji "Nisztor Pyta" o tym, jak lobbyści pracujący dla firm farmaceutycznych próbują naciskać na urzędników ministerstwa zdrowia i niszczyć tych, którzy podejmują niekorzystne decyzje dla ich pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  farmacja leki refundowane Ministerstwo Zdrowia zdrowie POLSKA lekarz

KE chce ułatwić eksport leków generycznych

Komisja Europejska wychodzi naprzeciw producentom leków generycznych i biopochodnych. Wkrótce eksport takich lekarstw ma być łatwiejszy, a to szansa dla rozwijających się firm z Polski. Komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska proponuje złagodzenie przepisów dotyczących ochrony patentowej na rynku farmaceutycznym. Propozycją zajmą się teraz unijne rządy i Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska farmacja leki refundowane zdrowie

Kulisy dymisji b. wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy

- Moje odejście z resortu zdrowia może wydawać się gwałtowne, ale było dobrze przemyślane i wiązało się z blokowaniem projektów, które prowadziłem. Miało też związek z działalnością tzw. gangu przebierańców. Oni na nagraniach mówili, że szykują akcję medialną przeciwko mnie – mówił w audycji Kulisy Spraw były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 policja CBA ABW Ministerstwo Zdrowia PiS służby specjalne zdrowie leki refundowane