Polskie Radio
Section05

literatura

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura dziecięca literatura polska książki książki dla dzieci

"To tylko publicystyka". Piotr Niemczyk o książce "Krótki kurs szpiegowania"

- Nie proponowałbym, żeby traktować tę książkę jako wartościowe, obiektywne źródło informacji. To jednak publicystyka. I to publicystyka od strony bardziej ludzkiej. Chodziło mi o pokazanie emocji, które się z tym wiążą, a niekoniecznie o grzebanie w danych - móiwł  w Polskim Radiu 24 Piotr Niemczyk, autor książki "Krótki kurs szpiegowania". 
Zobacz więcej na temat:  książki Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski służby specjalne szpieg szpiegostwo

Dokąd prowadzi nas literatura?

Profesor Przemysław Czapliński - krytyk literacki i literaturoznawca z UAM w Poznaniu - to jeden z najwnikliwszych czytelników współczesnej polskiej prozy, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, autor kilkunastu ważnych książek, wśród nich - "Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996", "Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90", czy "Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje".
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czapliński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Magdalena Miecznicka: wyjazd do Londynu był dla mnie jak druga młodość

- Jak się jest w innym kraju, otoczonym zupełnie inną historią, inną kulturą i innym językiem, człowiek uczy się wszystkiego jak dziecko. To było naprawdę niesamowite, chociaż na początku było mi bardzo ciężko, zresztą tak, jak całej rodzinie. Nie mieliśmy pieniędzy, dzieci poszły do nowej szkoły, nie znając ani słowa po angielsku... - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Miecznicka.
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Magdalena Miecznicka Londyn TEATR KULTURA Dwójka Zobacz także

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Człowiek interesu" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - od czasu do czasu pisywał też rzeczy zabawne. "Człowiek interesu", nowelka z 1840 r. to jeden z tych lżejszych w formie i wymowie utworów. Co nie znaczy, że temat wybrał sobie Poe błahy.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

Literatura w 2024 roku. Co wydarzyło się na polskim rynku książkowym?

Nowe powieści Stasiuka i Masłowskiej, biografie Konopnickiej i Boya-Żeleńskiego, Nike dla Urszuli Kozioł, Angelus dla Moniki Helfer, a nagroda Kapuścińskiego dla Fernandy Melchior. Tak można przedstawić najważniejsze wydarzenia literackie roku 2024. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KSIĄŻKA książki Zobacz także Han Kang Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda NIKE Fernanda Melchor Urszula Kozioł Monika Śliwińska Magdalena Grzebałkowska Maria Konopnicka Eliza Kącka Maciej Jakubowiak Dorota Masłowska Andrzej Stasiuk

"Wydrąż mi rodzinę w serze" - literacki debiut Aleksandry Kasprzak

Na co dzień pracuje jako komiczka i zajmuje się memami, a w swoim literackim debiucie łączy wpływ internetu na kształtowanie młodych ludzi z pochodzeniem z małego miasteczka, wplatając w to wszystko wątek rodzinny. "Wydrąż mi rodzinę w serze" Aleksandry Kasprzak to idealna pozycja na poświąteczny okres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także KSIĄŻKA KULTURA pokolenie z Alicja Michalska Aleksandra Kasprzak społeczeństwo

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu w 2016 r. Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2024 roku mijają 44 lata od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
Zobacz więcej na temat:  Osip Mandelsztam ZSRR Józef Stalin stalinizm komunizm poezja Rosja Nadieżda Mandelsztam

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka