Polskie Radio
Section05

literatura

U progu Śródziemia. J.R.R. Tolkien i pierwsza wojna światowa

- Ta książka dla każdego fana Tolkiena jest bezcenna, jest przeładowana fascynującymi szczegółami. Dla kogoś, dla kogo liczy się głównie dzieło, a nie jego twórca może być jednak momentami nużąca. Autor dotarł m.in. do odtajnionych niedawno archiwów oficerów brytyjskich z pierwszej wojny światowej. Dzięki temu mógł odtworzyć cały bojowy szlak, rok 1916, udział J.R.R. Tolkiena w bitwie pod Sommą. To fascynująca lektura - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gocieck.  
Zobacz więcej na temat:  Tolkien KSIĄŻKA książki czytelnictwo

Grzegorz Górny o Tomaszu Mercie: "Nikt nie był w stanie zapełnić pustego miejsca po nim"

- Tomasz Merta miał strategiczną wizję polskiej kultury, wizję celów, które trzeba osiągnąć. Potrafił działać na polu operacyjnym jako urzędnik Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, jak często mówił, i na poziomie taktycznym, rozwiązywania konkretnych spraw - tak dziennikarz Grzegorz Górny wspominał zmarłego 10 kwietnia 2010 roku podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Merta filozofia Grzegorz Górny

Pisarz, scenarzysta, dziennikarz, lokalny patriota - Dominik Rutkowski

W powieści pt: "Zadry" z 2017 roku opisuje skomplikowaną historię ziem zachodnich i byłych PGRów, a w najnowszej zatytułowanej "Złe dzieci"  pokazuje parę Norwegów, którzy po latach chcą odnaleźć w Warszawie grób ojca - niemieckiego nazisty. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był Dominik Rutkowski, pisarz, scenarzysta, przewodnik warszawski. 
Zobacz więcej na temat:  książki Małgorzata Raducha

Wojciech Chmielarz: marzyłem o napisaniu czegoś prostego

- Po moich ostatnich książkach, które były ciężkie i skupione na psychologii postaci, marzyło mi się napisanie historii o facecie, który przyjeżdża do miasteczka, pokonuje wszystkich złych i potem z tego miasteczka wyjeżdża. Tylko wcześniej nie miałem czasu i weny, żeby nad tym usiąść - mówił Wojciech Chmielarz o swojej książce "Prosta sprawa", powstającej online w odcinkach.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Chmielarz Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Ewolucja i integralność. Twórczość Karola Wojtyły

- Pracując nad tą publikacją, przyjęliśmy kryterium chronologiczne doboru tekstów jako dające największą możliwość pokazania ewolucji twórczości Karola Wojtyły. "Psałterz Dawidów" z 1938 roku ma zupełnie inny charakter niż "Pieśń o Bogu ukrytym". Z drugiej strony podział na poezje i dramaty jest w pewien sposób umowny, bo na poziomie aksjologii utwory wykazują jedność – mówiła w Dwójce prof. Zofia Zarębianka.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła KULTURA KSIĄŻKA Wacław Holewiński