Polskie Radio
Section05
Mariusz Cieślik

Festiwal Rymkiewiczowski - pierwsza edycja pełna odniesień do romantyzmu

- Pomysł festiwalu raczej polega nie na ukazaniu twórczości, lecz motywów Rymkiewiczowskich. Ta pierwsza edycja odnosi się do niedawnego Roku Romantyzmu i kilku okrągłych rocznic Mickiewiczowskich. "Dziady, upiory, przodkowie" to nasze hasło przewodnie - mówił w Dwójce Mariusz Cieślik, kurator Festiwalu Rymkiewiczowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Mariusz Cieślik Roch Siciński Dwójka KULTURA

Słuchowisko "Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu poszczególnym" [POSŁUCHAJ]

18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej popełnił samobójstwo. Pisarz, malarz i filozof był świadkiem rewolucji i uważał, że to właśnie bolszewicy zniszczą cywilizację Zachodu. Co byłoby, gdyby 17 września, uciekając przed wojskami niemieckimi na Kresy, spotkał się ze swoim przyjacielem Bruno Schulzem, jak zastanawia się w swojej sztuce Mariusz Cieślik? 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Mariusz Cieślik jarosław gajewski

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna

Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, publicysta i ojciec polskiego jazzu. To on wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree i przez wiele lat otwierał każdą jego edycję. Ikona Warszawy lat 50. Człowiek mający w sobie dużo wolności, którą zawsze udawało mu się ocalić. Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda, a 16 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp KULTURA Leopold Tyrmand literatura Jazz KSIĄŻKA Mariusz Cieślik

"Bezkrólewie" W. Tomczyka – gombrowiczowska opowieść z katastrofą smoleńską w tle

"Bezkrólewie" to metaforyczna, nawiązująca do twórczości Witolda Gombrowicza, opowieść o współczesnym świecie z widocznym kontekstem katastrofy smoleńskiej. Sztuka autorstwa Wojciecha Tomczyka wyreżyserowana przez Jerzego Machowskiego, będzie miała swoją premierę 27 kwietnia w "Teatrze Telewizji" Programu 1 Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Teatr Telewizji Redbad Klijnstra Smoleńsk 2020 Mariusz Cieślik FILM Wojciech Tomczyk

Rozmowy o tożsamości na lodowym krańcu świata

– Dookoła jest biel, przestrzeń, która jest poszarpana tylko górami, bezkresem nieba i wodą. W tej przestrzeni bieli niepodzielnie króluje i wędruje cisza, którą przerywa jedynie wiatr. To krajobraz, który nieustannie będzie prowokował do stawiania pytań o to, kim się jest i dokąd się zmierza – tak atmosferę niedawno zakończonych warsztatów dla młodych pisarzy na arktycznej wyspie Uloya opisał laureat konkursu Fundacji Identitas Marcin Cielecki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Mariusz Cieślik literatura KULTURA