Polskie Radio
Section05
mieszkanie

Bonifikaty za przekształcenia gruntów nie przepadną

Urzędy dzielnic w Warszawie wydają miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Mimo to, miasto nie zdąży wystawić wszystkich dokumentów w terminie. Wiceprezydent Warszawy uspokaja, że osoby, które dostaną zaświadczenia w przyszłym roku, nie znajda się w gorszej sytuacji od tych, którzy otrzymają je do końca grudnia 2019 roku i będą mogły skorzystać z bonifikaty.  
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie budownictwo prawo zmiany 2020

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Warszawski ratusz straci ponad 10 mld zł

330 mln zł - tyle ma wynieść średnia coroczna strata w dochodach Warszawy do 2050 r. wskutek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z tego tytułu miasto straci w sumie 10,4 mld zł - wynika z informacji Biuletynu Informacji Publicznej. Prezydent miasta, prezentując założenia budżetu, nie mówił nic o stratach w dochodach wynikających z przekształcenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Rafał Trzaskowski użytkowanie wieczyste mieszkanie

Czesław Bielecki: prawo budowlane nie broni obywateli

- Urzędnicy zachowują się jak sędziowie, a sędziowie postępują jak urzędnicy. To nie jest bezprawie, ale nieprawość. Okazuje się tylko, że nie broni obywateli. Nie opracowano kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który regulowałby gospodarowanie przestrzenią i porządkowanie własności - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Bielecki, architekt. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budownictwo deweloper mieszkanie nieruchomości Czesław Bielecki Antoni Trzmiel Warszawa mazowieckie

Marek Zuber: wskaźnik PMI jest ostrzeżeniem dla banków

- Banki będą o wiele staranniej niż do tej pory udzielać kredytów przedsiębiorcom, bo będą musiały ostrożniej oceniać ich zdolność do ich spłaty. Muszą dostrzegać recesyjne zjawiska dostrzegalne w światowej gospodarce. A to może się przełożyć na większy udział własny firmy ubiegającej się o kredyt. Może też oznaczać zwiększenie wysokości prowizji dla banku - stwierdził ekonomista Marek Zuber, gość programu Gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  USA Niemcy Donald Trump Chiny NBP mieszkanie budżet Polski handel