Polskie Radio
Section05
mikroplastik

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Granule tlenowe i superbakterie sposobem na mikroplastik

Mikroplastik to coraz poważniejsze zagrożenie: znaleźć go można na szczytach gór i w wodnych głębinach, w organizmach ryb i dzikich zwierząt, jest niestety także w ludzkiej krwi! Dlatego tak ważne jest ograniczenie przenikania tych niebezpiecznych drobinek do środowiska. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzą nad tym bardzo ważne, nowatorskie badania.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ochrona środowiska natura ekologia Tomasz Miara mikroplastik