Polskie Radio
Section05

NAUKA

Pierwsze objawy Alzheimera. Można je zauważyć pod prysznicem

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli powiązanie między diagnozą na Alzheimera a węchem. Okazuje się, że wraz z utratą pamięci krótkotrwałej, częstym objawem jest nierozpoznawanie zapachu elementów codziennej rutyny. Wczesne stadia tej choroby można wykryć nawet pod prysznicem – osoby, które nagle przestają czuć zapach swoich kosmetyków, mogą być przyszłymi ofiarami Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroby seniorzy medycyna

Wzmożona aktywność wulkanu na Alasce. Naukowcy alarmują

Wulkanolodzy z Alaski zaobserwowali wzmożoną emisję gazów z wulkanu Mount Spurr, położonego 112 km na zachód od liczącego blisko 300 tys. mieszkańców Anchorage. Wskazują też na inne czynniki sugerujące zbliżającą się erupcję, choćby na aktywność sejsmiczną, nagrzewanie się powierzchni wulkanu czy deformację gruntu w jego rejonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone wulkan Alaska erupcja wulkanu geologia

Jan Baudouin de Courtenay. Człowiek, który naraził się wszystkim

Przywoływany jest w podręcznikach historii tylko jako kandydat mniejszości narodowych na pierwszego prezydenta RP. Tymczasem ten Polak o obcobrzmiącym nazwisku był jednym z najlepszych lingwistów świata. Był też nietuzinkowym wolnomyślicielem, co przysporzyło mu wielu wrogów. 13 marca przypada 180. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  język polski II Rzeczpospolita niepodległość Gabriel Narutowicz mniejszości narodowe

Mięso z probówki w sklepach? Brytyjczycy zmienią przepisy

Mięso, nabiał czy cukier hodowane w laboratorium do spożycia przez ludzi mogą trafić do sprzedaży w Wielkiej Brytanii wcześniej niż oczekiwano, bo już w ciągu dwóch lat. Nad nowymi przepisami pracuje Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) we współpracy z firmami z branży spożywczej. W Polsce również produkuje się taką żywność, ale na razie w niewielkiej skali.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania mięso jedzenie nowe technologie Europa

Za późno na walkę z globalnym ociepleniem? Alarmujące dane

Porozumienie klimatyczne z Paryża wyznaczyło ambitny i konieczny cel utrzymania wzrostu globalnych temperatur na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej temperatur sprzed epoki przemysłowej. Jednak nowe badanie australijskich naukowców wskazuje, że mogliśmy przekroczyć ten próg kilka lat temu. W środowisku naukowym pojawiają się jednak sceptyczne głosy ws. tych ustaleń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia globalne ocieplenie zmiany klimatyczne