Polskie Radio
Section05
niepodległość

Dzień Matki. Matka jako pierwszy nauczyciel polskości

W Dniu Matki zainicjowano w Warszawie projekt Matki Niepokornych. Przybliża on wydarzenia lat 80. XX wieku, kiedy setki młodych ludzi aktywnie zaangażowały się w walkę z totalitarnym systemem komunistycznym. Celem jest pokazanie roli matek w kształtowaniu postaw patriotycznych swoich dzieci oraz podziękowanie im – cichym bohaterkom walki prowadzącej do Niepodległej Polski. O projekcie była mowa w magazynie Tym Żyje Kraj.
Zobacz więcej na temat:  dzieci patriotyzm niepodległość rodzina

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja w Warszawie

O godzinie 19. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Jednym z celów koncertu jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. O Koncercie Niepodległościowym mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek Górski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczpospolitej i organizator imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski 3 Maja koncert konstytucja 3 maja Warszawa niepodległość

Kard. Edmund Dalbor. Pierwszy prymas niepodległej Polski

Rok 1918 w naszej historii opisujemy przez pryzmat militarno-polityczny. Trzeba przypomnieć, że za sprawą zwycięskiego powstania wielkopolskiego, wraz z wolnością, Polacy odzyskali inny zagrabiony przez zaborcę skarb – godność prymasa Polski. Po 1919 roku otrzymał tę godność 50-letni kardynał Edmund Dalbor.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński niepodległość historia Polski II Rzeczpospolita prymas Polski HISTORIA

Sztuka a polska tożsamość narodowa po 1989 roku

Prace plastyczne, kinowy i teatralny esej wizualny oraz szereg paneli dyskusyjnych. Od piątku w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim odbywa się wystawa „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku”. W najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego” przyjrzeliśmy się bliżej temu wydarzeniu i zastanowiliśmy, w jaki sposób o polskiej tożsamości narodowej wypowiadali się rodzimi artyści.
Zobacz więcej na temat:  Centrum Sztuki Współczesnej Stach Szabłowski konserwatyzm niepodległość

Polityczne drogi do polskiej niepodległości

„Nie tylko Dmowski i Paderewski (polska akcja dyplomatyczna 1914–1918)”. Pod takim hasłem w Pałacu Belwederskim odbyła się trzecia debata historyków przypominająca kluczowe wydarzenia, prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem naukowcy dyskutowali o działaniach polskich polityków, dzięki którym, nasi przodkowie mogli cieszyć się ze zrzucenia jarzma zaborców.
Zobacz więcej na temat:  IPN Roman Dmowski ignacy paderewski historia Polski niepodległość

Szkocki parlament zagłosuje nad drugim referendum niepodległościowym

Szkoccy posłowie podejmą w środę decyzję, czy w Szkocji odbędzie się drugie referendum niepodległościowe. Szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon przedstawiła we wtorek w parlamencie regionalnym projekt uchwały, żądającej od Londynu plebiscytu w sprawie oderwania się Szkocji od szykującego się do Brexitu Zjednoczonego Królestwa. O sytuacji na Wyspach mówiła w audycji Świat w Południe Agata Kasprolewicz z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szkocja Brexit niepodległość Wielka Brytania Agata Kasprolewicz Michał Żakowski

Artur Mas ukarany za plebiscyt niepodległościowy w Katalonii

Były przywódca Katalonii Artur Mas został skazany przez Najwyższy Sąd Katalonii na dwa lata pozbawienia pełnienia funkcji publicznych oraz 36,5 tysiąca euro grzywny. Kara została wymierzona za zorganizowanie w 2014 roku plebiscytu niepodległościowego. Mas zapowiedział, że nie tyko odwoła się od wyroku do hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, ale też zaskarży go do Trybunału w Strasburgu.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia plebiscyt niepodległość Ewa Wysocka