Polskie Radio
Section05
niepodległość

"Puigdemont liczył na uzyskanie azylu politycznego w Belgii"

Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu w oczekiwaniu na orzeczenie sądu dotyczące wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Hiszpanię. Jaka przyszłość czeka byłego premiera Katalonii? Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania katalonia Carles Puigdemont Belgia niepodległość referendum w Katalonii

Hiszpania. Przesłuchania byłych władz Katalonii odroczone

Przesłuchanie byłych członków rozwiązanego rządu katalońskiego przed hiszpańskim Sądem Najwyższym przesunięte na 9 listopada - poinformował Sąd Najwyższy. Decyzja została podjęta na prośbę adwokatów Carme Forcadell, byłej przewodniczącej regionalnego parlamentu Katalonii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Agnieszką Grzechynką z Akademii Ignatianum w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania niepodległość Belgia referendum w Katalonii

"Carles Puidgemont jest skończony jako polityk"

- Hiszpańskie media donoszą, że Carles Puidgemont zbiegł z Hiszpanii i szuka azylu politycznego w Belgii. W Hiszpanii grożą mu zarzuty o bunt i zdradę stanu, oraz kara do 30 lat więzienia – poinformowała specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony Ewa Wysocka. - W opinii hiszpańskich mediów, Carles Puidgemont jest skończony jako polityk – dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Carles Puigdemont katalonia Hiszpania niepodległość Belgia referendum w Katalonii

Kilkusettysięczna demonstracja na rzecz jedności Hiszpanii

Około 300 tys. zwolenników jedności Hiszpanii zgromadziło się na marszu w centrum Barcelony, dwa dni po głosowaniu katalońskiego parlamentu, który opowiedział się za niepodległością regionu. Według stowarzyszenia Societat Civil Catalan niedzielny przemarsz przyciągnął ponad milion osób. O tym, co działo się w stolicy Katalonii mówiła Ewa Wysocka, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Barcelona referendum w Katalonii niepodległość

Jak Polacy powinni postrzegać konflikt w Hiszpanii?

Katalonia ogłosiła niepodległość. Hiszpański Senat opowiedział się za zawieszeniem jej autonomii, kataloński parlament został rozwiązany, a rząd odwołany. Wybory odbędą się 21 grudnia. Jak na konflikt w Hiszpanii powinniśmy patrzeć w Polsce? Sprawę komentowali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Michniewicz Jarosław Kalinowski Jacek Sasin Andrzej Halicki Krzysztof Łapiński Grzegorz Długi Katarzyna Lubnauer katalonia Hiszpania Unia Europejska niepodległość Carles Puigdemont

Parlament Katalonii za niepodległością. Madryt przejmuje władzę

W stolicy Katalonii regionalny parlament zagłosował za niepodległością regionu. Głosowanie było tajne. Niedługo później hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez Madryt władzy w Katalonii. Do Barcelony przybyło ponad dwustu opowiadających się za secesją burmistrzów. Burmistrzowie żądali od Carlesa Puigdemonta, by nie zszedł z obranej drogi i ogłosił niepodległość Katalonii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania katalonia niepodległość

Niepodległość Katalonii. Co zdecyduje hiszpański Senat?

W hiszpańskim Senacie odwleka się głosowanie zgody na zawieszenie katalońskiej autonomii. Z ostatnich informacji wynika, że senatorowie przegłosują zgodę nie wcześniej niż o 15.00. Tymczasem w Barcelonie o godz. 14 rozpoczęła się sesja regionalnego parlamentu. W porządku obrad katalońskiego parlamentu zaplanowano głosowanie nad wnioskiem ws. ogłoszenia niepodległości. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT katalonia Hiszpania niepodległość