Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Akcja "Rodewald". Polski odwet za terror niemieckiej policji

26 kwietnia 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadzili zamach na komendanta Ordnungspolizei w Warszawie płka Wilhelma Rodewalda. Dopiero po akcji okazało się, że zastrzelonym Niemcem nie był Rodewald, a płk Erwin Gresser - dowódca 17 pułku niemieckiej policji porządkowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Warszawa Kedyw III Rzesza nazizm Niemcy

Wojna oczami dzieci. Rysunki najmłodszych uczestników II wojny światowej na liście UNESCO

II wojna światowa pozostawiła po sobie niezatarte ślady w historii ludzkości, zarówno w wymiarze zniszczeń, jak i tragedii ludzkich. Wśród nich znajdują się losy dzieci, które w czasie tego globalnego konfliktu musiały zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami. Rysunki dzieci z czasów wojny stanowią niezwykle wartościowy i wzruszający zapis tamtej rzeczywistości. Ich wartość artystyczna i znaczenie dokumentalne zostały docenione przez UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  dzieci II wojna światowa UNESCO dzieciństwo historia Polski rysunek

Niemiecka akcja T4 na ziemiach polskich. Eksterminacja "ludzi niewartych życia"

Od 2 do 4 kwietnia 1940 roku Niemcy zamordowali 499 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Warcie koło Sieradza. Ten zbrodniczy proceder realizowany był w ramach akcji T4, polegającej na likwidacji osób chorych psychicznie i posiadających wrodzone wady fizyczne. W ramach tej operacji podczas II wojny światowej Niemcy zabili kilkanaście tysięcy pacjentów szpitali psychiatrycznych zlokalizowanych na ziemiach polskich. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski III Rzesza nazizm Adolf Hitler zbrodnie wojenne II wojna światowa Chełmno

Akcja pod Arsenałem: odbić "Rudego" z rąk Gestapo. Posłuchaj wspomnień świadków

– Mimo lat, jakie upłynęły od tych chwil, wydaje mi się, że pamiętam dobrze wszystkie szczegóły tej akcji. Cały nasz wysiłek, całą wolę działania skupiliśmy wówczas na jednym: odbiciu naszego kolegi i przyjaciela Janka Bytnara – wspominał przed radiowym mikrofonem Stanisław Broniewski ps. Orsza, dowódca akcji pod Arsenałem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Szare Szeregi Niemcy Jan Bytnar

Eugeniusz Kaszyński ps. Nurt. Cichociemny, którego pokonał pokój

Przez wiele lat odważnie stawiał czoło niemieckim okupantom jako zastępca Jana Piwnika "Ponurego", a następnie dowódca słynnych Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej. Nie został jednak pokonany przez wroga, a po zakończeniu II wojny światowej toczył jeszcze trudniejszą walkę z problemami psychicznymi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Cichociemni Armia Krajowa II wojna światowa historia Polski

NASZA ROZMOWA Niemieckie miasteczko Warszawa - taką wizję zakładał Plan Pabsta

Zaprezentowany Hansowi Frankowi 6 lutego 1940 roku projekt przebudowy stolicy zakładał zredukowanie jej do węzła kolejowego. Kwitnące niegdyś miasto miało zostać wyludnione i przekształcone w niemieckie miasteczko. O założeniach nazistowskich planów przebudowy polskiej stolicy rozmawiamy z Ewą Perlińską-Kobierzyńską z Muzeum Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa miasto