Polskie Radio
Section05

polecane24

Sędzia Gersdorf "wróciła do pracy". Komentarze publicystów

Małgorzata Gersdorf pojawiła się przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie. Podczas spotkania z dziennikarzami wyraziła przekonanie, że jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i nikt tego nie zmieni, bo norm konstytucyjnych nie można zmieniać ustawami. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, powinna przejść w stan spoczynku. Gośćmi Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 byli: Andrzej Rafał Potocki z Sieci, Olga Doleśniak-Harczuk z Gazety Polskiej Codziennie i Grzegorz Osiecki z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf polityka Sąd Najwyższy

Witold Waszczykowski o szczycie Trump-Putin

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji mówią o nowym otwarciu w relacjach między oboma krajami. Donald Trump i Władimir Putin przez ponad cztery godziny rozmawiali w Helsinkach o wzajemnych relacjach, sytuacji na Ukrainie i w Syrii oraz o rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory. W Polskim Radiu 24 komentarz byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Władimir Putin NATO Rosja USA polityka

Kulisy Spraw: Historia Petera Vogla

Peter Vogel vel Piotr Filipczyński został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo starszej kobiety w latach 70. XX wieku. W więzieniu spędził kilka lat. W 1983 roku uciekł z Polski do Szwajcarii, gdzie został aresztowany 15 lat później. Pod koniec lat 90. została wobec niego wszczęta procedura ułaskawieniowa w trybie nadzwyczajnym, w skutek której Vogel został uniewinniony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. O sprawie mówił Gość Polskiego Radia 24, Tomasz Butkiewicz, były dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Aleksander Kwaśniewski

Zbigniew Gryglas: sytuacja byłej prezes SN jest klarowna

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy - poinformował we wtorek rzecznik SN Michał Laskowski. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Gersdorf miała przebywać na urlopie do 19 lipca. Jednak według komunikatu Kancelarii Prezydenta to sędzia Józef Iwulski kieruje pracami Sądu Najwyższego. W Polskim Radiu 24 komentarz Zbigniewa Gryglasa z Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa polityka

Politycy o Amber Gold. "Ponury obraz braku nadzoru"

Komisja śledcza do spraw Amber Gold kontynuuje przesłuchania w wątku służb skarbowych. We wtorek zeznania składał były wiceminister finansów i Generalny Inspektor Informacji Finansowej Andrzej Parafianowicz. Jaki obraz afery wyłania się z tego przesłuchania? O tym dyskutowali w Rozmowie PR24 posłowie: Bartosz Kownacki (PiS) i Krzysztof Paszyk (PSL).
Zobacz więcej na temat:  polityka Amber Gold Bartosz Kownacki Krzysztof Paszyk komisja śledcza Polskie Radio 24

"Przypadek sędziego Iwulskiego jest jednym z wielu"

Jak wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej, sędzia Józef Iwulski miał uczestniczyć w latach 80-tych w wydaniu siedmiu wyroków na opozycjonistów. Ujawnienie jego przeszłości stało się przyczynkiem do dyskusji na temat dekomunizacji sądów. Między innymi na ten temat w "Debacie poranka" rozmawiali: Mirosław Skowron (Super Express), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) oraz Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy dekomunizacja polityka Dorota Kania Jacek Liziniewicz dziennik gazeta prawna Gazeta Polska Codziennie

Nord Stream 2 szkodliwy nie tylko dla Polski, ale i dla całej Unii Europejskiej

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek w Helsinkach, po spotkaniu z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, że USA będą konkurować z Rosją o rynek gazu w Europie, w tym będą konkurować z projektem gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. W studiu Polskiego Radia 24 kwestię bezpieczeństwa energetycznego Europy komentował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szymon Szynkowski Prawo i Sprawiedliwość Nord Stream 2 Rosja USA Władimir Putin Donald Trump

Kulisy Spraw: O sytuacji w polskim sądownictwie

Patologie w polskim wymiarze sprawiedliwości, które od kilku lat nagłaśniane są przez media, bulwersują już nie tylko ekspertów związanych z tą dziedziną życia publicznego. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach przez rząd reformy miały je wyeliminować i usprawnić działanie polskich sądów. Czy tak się rzeczywiście stało? O tym w rozmowie z Gościem Polskiego Radia 24, Maciejem Lisowskim, prezesem fundacji Lex Nostra, autorem książki o patologiach w polskim sądownictwie pt. "Prawo i pięść".
Zobacz więcej na temat:  polityka reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości

Michał Szczerba: PiS zmienia Konstytucję przez ustawy zwykłe

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości. Parlamentarzyści PO nie wzięli udziału w Zgromadzeniu Narodowym. Postawę klubu komentował Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Szczerba Platforma Obywatelska Zgromadzenie Narodowe Prawo i Sprawiedliwość Sąd Najwyższy

"Niskie oczekiwania" Trumpa przed szczytem z Putinem

Prezydent USA Donald Trump przybył w niedzielę do Helsinek, gdzie w poniedziałek spotka się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Będzie to pierwszy amerykańsko-rosyjski szczyt od objęcia prezydentury przez Trumpa w styczniu 2017 roku. Możliwe rezultaty spotkania przewidywali w Debacie Poranka: Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego), Maciej Kożuszek, (Gazeta Polska), Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Donald Trump Helsinki USA Ameryka

Uroczystość odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej

Odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego to uhonorowanie go jako człowieka, ale także jego idei i wartości zawartych w postawie życiowej - napisał Jarosław Kaczyński w liście do uczestników z okazji odsłonięcia pomnika L. Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Kraśniku. - Chcemy kontynuować jego dziedzictwo - mówił w swoim przemówieniu Mateusz Morawiecki. Wystąpienie premiera próbowali zakłócić producenci owoców, protestujący przeciwko niskim cenom skupu. Gościem Polskiego Radia 24 był Miłosz Manasterski, Agencja Informacyjna.
Zobacz więcej na temat:  polityka Kraśnik katastrofa samolotu katastrofa smoleńska