Polskie Radio
Section05
pożyczka

Pożyczył 500 zł, do spłaty miał 280 tys. zł. Ziobro staje w obronie dłużnika

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty niemal 280 tysięcy złotych orzeczonego wobec osoby, która pierwotnie zaciągnęła pożyczkę w wysokości 500 złotych. W skardze wskazano, że wydając nakaz zapłaty, Sąd Rejonowy w Bytomiu nie zbadał potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sąd prawo pieniądze Zbigniew Ziobro pożyczka bank

Spada zadłużenie Polaków. Z baz danych zniknęło ponad 143 tys. niesolidnych płatników

Przez ostatni rok zaległe zobowiązania konsumentów z tytułu m.in. nieopłaconych rachunków i kredytów spadły o prawie 9 mld zł, do 72,5 mld zł. Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK ubyło ponad 143 tys. niesolidnych płatników. Rekordzista - mieszkaniec Pomorza - wciąż ma jednak prawie 76 mln zł długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi finanse osobiste kredyt pożyczka BIK

UOKiK ostrzega: uwaga na Obligacje Społeczne Prosta SA. "To nie papiery wartościowe, a umowa pożyczki"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Obligacje Społeczne Prosta SA i wydał ostrzeżenie przed jej ofertą. Chodzi w niej nie o papiery wartościowe, a o umowę pożyczki, która może się wiązać z poważnym ryzykiem - informuje Urząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste obligacje pożyczka UOKiK ryzyko transakcyjne społeczeństwo

Sejm rozpoczął prace nad projektem przepisów antylichwiarskich. Zobacz najważniejsze założenia ustawy

Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Celem przepisów, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest kompleksowe uregulowanie tego obszaru zarówno na płaszczyźnie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne. Głównym zadaniem ustawy jest wyeliminowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Warchoł Sejm ustawa pożyczka polityka GOSPODARKA

Pożyczka na 4 tys. zł, weksel na ponad 10 tys. zł. Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną

Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej 15 grudnia 2017 roku. Podkreślił w niej, że umowa stanowiąca źródło zobowiązania zawiera niedozwolone zastrzeżenia, a to prowadzi do istotnej i niczym nieuzasadnionej nierównowagi obowiązków stron na niekorzyść konsumenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd pożyczka Prokuratura Generalna Sąd Najwyższy Bielsko-Biała

TYLKO U NAS Rząd cywilizuje system udzielania pożyczek. Projekt już w Sejmie

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Celem przepisów przygotowanych przez ministerstwo sprawiedliwości jest kompleksowe uregulowanie rynku pożyczek w celu wyeliminowania istniejących patologii. W tym kontekście chodzi przede wszystkim o ochronę konsumentów przed pożyczkami o charakterze lichwiarskim. 
Zobacz więcej na temat:  pożyczka Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rząd

Rząd bierze się za lichwę: ustawa określi limity wysokości odsetek, dodatkowych opłat, zasady udzielania tzw. chwilówek

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Projekt przede wszystkim wzmacnia ochronę osób fizycznych zaciągających pożyczki, także tzw. chwilówek. W tym celu określono limity odsetek i kosztów pozaodsetkowych, a także zasady udzielania tzw. chwilówek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste pożyczka kredyt gotówkowy kredyt konsumencki