Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Kreatywna sztuczna inteligencja. "Musimy ją polubić" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że to science fiction, teraz każdego dnia dowiadujemy się, w czym znowu dogania człowieka. Sztuczna inteligencja potrafi już zdiagnozować chorobę na podstawie dostarczonych danych, wybrać najlepsze dla danej firmy CV i poprowadzić audycję radiową. Musimy oswoić się z myślą, że jej wpływ na nasze życie będzie coraz większy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Weronika Puszkar sztuczna inteligencja pr poleca

Chęć dzielenia się dobrem. Jak wolontariat misyjny odmienia człowieka?

– Siostra Teresa zabrała nas do jednej z mam, która była tuż po porodzie bliźniaków, żeby ich odwiedzić i zobaczyć, jak się mają. Pierwszym szokiem jak weszłyśmy do tego tak zwanego domu, który dla mnie był po prostu garażem i zobaczyliśmy jak dwójka tych dzieciaków leży po prostu w kartonie. Podłoga była z betonu. Warunki były bardzo trudne, choć dla nich było i tak dobrze, że mieli dach nad głową – mówi jedna z wolontariuszek z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". – Jak wróciłam do domu, gdzie miałam łóżko i ciepłą wodę to trudno sobie mi było z tym poradzić – dodaje druga, wspominając pobyt w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak religia wolontariat pr poleca

"Świętość jest dla wszystkich". Reportaż o jednej z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski [POSŁUCHAJ]

Mieszkańcy Starego Sącza wspominają papieża Polaka. 16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do kraju kanonizował patronkę miasta, błogosławioną Kingę. Przezwyciężywszy lekką grypę, która zmusiła go do pozostania na jeden dzień w Krakowie, przyjechał, aby wynieść na ołtarze założycielkę starosądeckiego klasztoru klarysek. O tym w reportażu Moniki Chrobak. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Paweł II Monika Chrobak pr poleca

Ceramika mirostowicka wraca do łask. Reportaż "Pozostała pamięć" [POSŁUCHAJ]

Radosław Rudziński jest kolekcjonerem i miłośnikiem ceramiki mirostowickiej. To artystyczne rzemiosło było przez lata bardzo ważne dla społeczności Mirostowic Dolnych. Bohater reportażu Marzeny Wróbel-Szały stara się zachować pamięć o dawnych czasach. Jego kolekcja liczy już kilka tysięcy przedmiotów i nadal się powiększa. Zadbał też o promocję swojej pasji w internecie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Marzena Wróbel

Wojciech Grzędziński: zaskakuje mnie skala bestialstwa. Reportaż "Chroni mnie szczęście" [POSŁUCHAJ]

Wojciech Grzędziński, po raz drugi z rzędu, został nagrodzony w konkursie Grand Press Photo. Zwycięską fotografię z ukraińskiego miasta Dniepr zrobił 15 stycznia, dzień po rosyjskim ataku rakietowym na blok mieszkalny. Zginęły tam wtedy 44 osoby, a 79 zostało rannych. Zdjęcie opublikował amerykański dziennik "The Washington Post".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż aktualności STYL ŻYCIA KULTURA fotografia Trójka pr poleca

Przywracanie wspomnień o dawnym Białymstoku. Reportaż "Wyższy interes" [POSŁUCHAJ]

To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. To dawne przedmieścia, oaza spokoju dla białostoczan uciekających przed śródmiejskim zgiełkiem, a także przyjezdnych z okolicznych miejscowości, spragnionych miejskiego życia.
Zobacz więcej na temat:  Dominika Dębska reportaż Białystok aglomeracja społeczeństwo pr poleca reportaż w Jedynce

Pionierzy agroturystyki. Jak wszystko się zaczęło? Reportaż Czesławy Borowik [POSŁUCHAJ]

Lucyna i Bogdan Kozyrowie to znani nie tylko na Roztoczu przedsiębiorcy, pionierzy agroturystyki. Zaczęli od wynajmowania tzw. kwater. – Nie potrafię powiedzieć, jak sobie radziłam. Jeszcze kawałek ogrodu było, trójka dzieci i do pracy – przyznaje Lucyna Kozyra, cofając się myślami do początków działalności. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż czesława borowik pr poleca turystyka

Wsparcie w wyjściu z bezdomności. Reportaż "W tym domu nie »pachnie«" [POSŁUCHAJ]

Idea pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym została zaadaptowana z duńskiego programu pomocy społecznej im. Hansa Christiana Kofoeda. Protestancki pastor wiedział, w jaki sposób zmienić roszczeniową postawę osób korzystających z pomocy społecznej. Mogli oni np. otrzymać jedzenie dopiero wtedy, gdy wykonali jakąś - nawet niewielką - aktywność, np. zadbali o ubranie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "W tym domu nie »pachnie«".
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Adam Bogoryja-Zakrzewski bezdomność